Zdrowie

Podkarpackie: 9 punktów pobierania wymazów od osób w kwarantannie

W województwie podkarpackim uruchomionych zostało 9 punktów pobrań wymazów do wykonania testów na obecność koronawirusa, dzięki wspólnym działaniom Wojewody Podkarpackiego, naszych szpitali oraz Podkarpackiego Oddziału NFZ.  Osoba przebywająca na kwarantannie otrzyma z wyprzedzeniem SMS-a z zaproszeniem na badanie, które powinno być wykonane w 12 dobie. Pierwsze badania zostały już wykonane w poniedziałek 11 maja.

Cel jest jeden – aby na terenie całego województwa dostęp do pobierania wymazów był jeszcze szybszy, prostszy, wygodniejszy i co ważne – bezpieczniejszy. Wszystkie punkty pobrań w naszym województwie znajdują się przy szpitalach, które wykonują badania w różnych godzinach:

– Szpital Specjalistyczny w Jaśle (9.00-11.00)

– Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (7:30-9:30)

– Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (10.00-13.00)

– Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (10.00-13.30)

– Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, (10.00-12.00)

– Centrum Medyczne w Łańcucie (9:00-11:00)

– Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (8.00-10.00)

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (11:00-13:00)

– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku (7:00-9:00)

Po wykonaniu badania, wynik można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent będzie o nim również poinformowany przez laboratorium.

W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić pacjenta z kwarantanny.

Badanie jest bezpłatne dla pacjenta, jego koszt finansuje NFZ.  Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie wymazu i takie kwoty będą przekazane szpitalom zgodnie z zawartymi z NFZ umowami.

Wszelkie informacje można również uzyskać, dzwoniąc na numer 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ, która przez całą dobę udzieli informacji pomocnych pacjentom w tym trudnym czasie.

 

Informację Prasową nadesłał:

Rafał Śliż rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Polub i udostępnij