AktualnościPodkarpaciePolitykaPolskaZdrowie

Premier: Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia

– Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo, bardzo silny– powiedział premier podczas konferencji.

W związku z narastającą trzecią falą pandemii premier Mateusz Morawiecki w tym tygodniu poinformował, że najpóźniej w czwartek zostaną przedstawione obostrzenia i zasady, które mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, w tym w okresie Wielkanocy. Nowe zasady obejmą tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach

– Dobrą wiadomością jest fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków zachorowań i rzadko dochodzi do zakażeń medyków– powiedział premier.

Zaznaczył on jednak, że sytuacja jest krytyczna. Zaznaczył on, że zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Według premiera oraz ministra zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, za którą nie będziemy mogli w odpowiedni sposób leczyć obywateli. Przekonywał jednak, że resort zrobi wszystko, by uniknąć tego czarnego scenariusza.

– Ludzie to rozumieją, że czasami musimy luzować, a czasami obostrzać rygory dostępności do niektórych usług i branż gospodarki. Wszystkie, nawet trudne decyzje, są na ten moment konieczne, żeby opanować tę falę– powiedział premier.

Premier apelował, żeby spędzić nadchodzące święta w wąskim gronie, najbliższej rodziny. Mateusz Morawicki zaatakował również opozycję:

– W tej chwili potrzebujemy narodowej solidarności, dość politycznych przepychanek. Apeluję do opozycji, jeśli nie potraficie działać z rządem, to przynajmniej nie zaogniajcie sytuacji- mówił.

– Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne – aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne– tłumaczył premier podczas konferencji.

Mateusz Morawicki zaznaczył, że dobrą wiadomością jest to, że Rada Europejska zatwierdziła szczepionki, które już w niedługiej przyszłości mają trafić do Polski oraz innych państw członkowskich UE. W ciągu najbliższych 5 tyg. przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki. Resort przekonuje, że robi wszystko, by narodowy program szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim.

– W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farm. przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepione- przekonywał premier.

Minister zdrowia natomiast dodał, że średni poziom zachorowań w Polsce osiągnął już prawie 24,5 tys. Zaznaczył, że trzeba się spodziewać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty. Premier oraz minister zdrowia poinformowali, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń zmuszeni są do wprowadzenia kolejnych obostrzeń i powtórnego zamknięcia części branży.

Minister zdrowia przekazał również że głównym celem jest odtworzenie bazy łóżek covidowych dostępnych podczas drugiej fali, czyli ok. 40 tys. W ciągu najbliższych kilku dni baza wzrośnie do ok. 38 tys.

Nowe obostrzenia

Resort zdrowia poinformował o wprowadzeniu następujących obostrzeń:
– zamknięte zostaną sklepy meblowe i budowane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych
– limity w sklepach – jedna osoba na 15m2 w sklepach do 100 m2 i jedna osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2
– nowe limity wiernych w kościołach. Maksymalnie 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra
– do 9 kwietnia zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie
– do 9 kwietnia zamknięte przedszkola i żłobki. Opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych
– do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte m.in. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe
– do 9 kwietnia zamknięte hotele

Resort zdrowia zapewnił, że strona kościelna zobowiązała się do egzekwowania i wspierania przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kościołach. Regulacje mogą być wprowadzane w dialogu. Dodano także że na razie nie rozmawia się o wprowadzeniu zakazu wyjazdów zagranicznych, ale nie wyklucza się takiego rozwiązania.

Premier i minister zdrowia apelują o spędzenie świąt w wąskim gronie najbliższej rodziny. – W trakcie Wielkanocy nie będziemy prowadzić wyrywkowych kontroli w domach – powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.

– Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy- powiedział minister zdrowia.

Obostrzenia wchodzą w życie od soboty i będą obowiązywały do 9 kwietnia, wtedy rząd podejmie decyzję czy należy je znieść, czy utrzymać.

Polub i udostępnij