AktualnościKulturaRzeszów

Bohater nieprawdziwy! Wiktor Pysz i jego ofiary

Bohater nieprawdziwy,
czyli o nieistniejącej jednostce wojskowej, „siostrzenicy” granej przez rzeszowską nauczycielkę oraz prowokacji, zapowiadającej kampanię o… fake newsach właśnie

Nie tak dawno na łamach Portalu Rzeszowskiego ukazała się biografia majora Wiktora Pysza. Miał to być bohater, o którym pamięć na wiele lat wymazała PRL-owska władza. W mieście zostały wywieszone plakaty z jego wizerunkiem, a informacje o jego życiu zaczęły powoli przenikać do świadomości zbiorowej…  Jaki jest więc problem? Otóż Wiktor Pysz nigdy nie istniał!

Jak można było dostrzec oszustwo?

Zapewne część osób zorientowała się, że coś jest nie tak. O ile Amia „Prusy” faktycznie istniała, o ile akcja „Burza” rzeczywiście miała miejsce i chociaż zdjęcie nieistniejącego majora przedstawia kogoś, kto żył w dwudziestym wieku, sporo informacji się nie zgadza. Lampkę alarmową powinna zapalić nazwa „3 pluton kawalerii dywizyjnej” — taka jednostka nigdy nie powstała. Ponadto majorska gwiazdka na czapce… została dorobiona w programie do edycji zdjęć. I przede wszystkim, panią Zofię Łabaj, rzekomą siostrzenicę Pysza, zagrała nauczycielka I LO w Rzeszowie, p. Beata Ostasz.

Problem dezinformacji

Cała akcja nie miała na celu oszukania ludzi, ale zwrócenie uwagi na nasilający się problem dezinformacji. Nieścisłości, o których mowa w poprzednim akapicie, nie były może oczywiste dla osób, które nie są miłośnikami historii lub tych, które nie znały dotąd p. Ostasz. Zweryfikowanie ich nie zajęłoby jednak ani dużo czasu, ani energii. Zrozumiałym jest, że część osób założyła, że informacje podane w Internecie są prawdziwe… W tym poniekąd tkwi jednak problem. Nie wiadomo, ile takich “Wiktorów Pyszów” już się przewinęło i nigdy nie zostało zdemaskowanych w całych mediach, a szczególnie tych internetowych. Jednak o ile usłyszenie o rzekomym zaginionym bohaterze nie jest w stanie wpłynąć negatywnie na czyjeś życie, o tyle inny fake news mógłby być dla pojedynczej osoby i jej otoczenia niebezpieczny. Dlatego tak ważna jest weryfikacja zasłyszanych informacji i krytyczny odbiór wszystkiego, co się przeczyta.

Kto stoi za prowokacją?

bohater nieprawdziwy
Akcja została zorganizowana przez grupę dziesięciorga uczniów I LO w Rzeszowie, działających jako grupa Posteritas, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej. Prowokacja była pierwszym krokiem w kampanii przeciw dezinformacji. Jej celem było zwrócenie uwagi na wspomniany problem oraz zachęcenie do poszukiwania informacji o swoich własnych przodkach. Zespół bierze udział w tegorocznej edycji konkursu projektów, organizowanego przez Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu. Posteritas dopiero rozpoczyna swoją działalność. Grupa już niedługo zorganizuje serię wywiadów poświęconych dezinformacji i temu, jak z nią walczyć. Aktywnie zaangażuje się w akcję dementowania szkodliwych plotek z różnych dziedzin, ujętych w trzech blokach tematycznych: zdrowiu, nauce i społeczeństwie. Wywiady i inne aktywności grupy Posteritas będzie można śledzić na facebookowej stronie zespołu i innych mediach społecznościowych.

 

k.s.

Poprzedni artykuł o nieistniejącym Wiktorze Pyszu

Strona fikcyjnego Rzeszowskiego Towarzystwa Historycznego „Nie Zapomnieć”

Facebook Posteritas: https://www.facebook.com/posteritas.1lo

Instagram Posteritas: https://www.instagram.com/posteritas_1lo/?fbclid=IwAR1w2EYKsA2ImCLnbrYva6V6nHlPzfqYeJ6bjHx4gJFKNW8AUEYYoUNBWpM

YouTube Posteritas: https://www.youtube.com/channel/UCBnu_Ud6XNJdR5NbnZR0WjQ

Polub i udostępnij