Rzeszów

Do wody wirus nie przenika! Jest stanowisko MPWIK

„Czy pijąc wodę bezpośrednio z kranu, można zarazić się koronawirusem?” „Czy woda w rzeszowskich kranach jest bezpieczna?” – między innymi takie pytania zadajecie w wiadomościach do naszej redakcji.

Mitów krążących wokół koronawirusa są setki tysięcy. Jedne mówią, że wirusa rozpylają w powietrzu, kolejne, że czworonogi też go przenoszą. Wśród tych wszystkich głupot jest także ten, mówiący, że wirus przenika do wody.
Do tej sprawy w specjalnym komunikacie odniósł się rzeszowski MPWiK, który odpowiada za dystrybucję wody w Rzeszowie.
Jak czytamy w komunikacie „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że w chwili obecnej nie ma żadnych dowodów na przeżycie koronawirusa SARS-Cov-2 w wodzie przeznaczonej do spożycia. WHO potwierdza, że systemy wodociągowe nie są środowiskiem, w którym może rozprzestrzeniać się koronawirus.

Produkowana przez rzeszowski MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.”

To powinno raz na zawsze wykluczyć teorie spiskowe wobec koronawirusa w wodzie.

Polub i udostępnij