AktualnościKulturaPodkarpacieRzeszów

Drugi dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE

Za nami drugi dzień Festiwalu TRANS/MISJE TRÓJMORZE. Podczas drugiego dnia zaprezentowali się publice Teatr,,Studio” w Wilnie, Teatr ,,Credo” w Sofii. 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.  Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

 

DALEKA – BLISKA SYBERIA / otwarcie wystawy fotografii Ričardasa Grigasa z Galerii Artystycznej Pałacu Kultury w Trokach „FOJE”

W 2020 roku w galerii sztuki „Fojė” zorganizowano retrospektywną wystawę fotografii Ričardasa Grigasa, na której znalazły się cykle fotografii z różnych okresów życia i podróży na Syberię, Buriatię, Płaskowyż Putorański, wydarzenia z 13 stycznia i epokę „Sąjūdis”, fotografie Dalajlamy ze słynną pisarką Jurgą Ivanauskaitė i fantastycznie uchwycone momenty z życia.

Ričardasas Grigasas jest fotografem i podróżnikiem, więc ta wystawa była pełna fotografii, które uchwyciły nie tylko historię Litwy, ważne wydarzenia, ale także kulturę, przyrodę i ludzi innych krajów. Ironicznie subtelne podejście Ričardasa znalazło odzwierciedlenie w wykonanych zdjęciach i stworzyło ciekawe historie.

Różnorodność fotografii prezentowanych na wystawie doprowadziła do głębszego zrozumienia tematów historycznych, które są istotne i bolesne dla Litwinów, Polaków oraz więźniów politycznych innych narodów, tak więc narodziła się nowa wystawa fotografii Ričardasa Grigasa „Bliska – Daleka Syberia”. Na wystawie zaprezentowano 15 czarno-białych fotografii wykonanych podczas ostatnich wypraw na Syberię.

Zapytany, dlaczego Syberia jest dla niego ważna, sam autor wystawy odpowiedział wprost: „Bo istnieje. To odpowiedź na pytanie, dlaczego podróżujesz do tak odległych miejsc na świecie. Po wielu latach przerwy wróciłem na Syberię, podróżując na Płaskowyż Putorański na Terytorium Krasnojarskim w Rosji. To wielkie tajemnicze miejsce dla podróżników za krągiem polarnym. Syberia to nie tylko piękna przyroda, gościnni ludzie różnych ludów syberyjskich, ale także bolesne miejsca zesłań i więzień, dlatego odwiedziłem słynący z okrucieństwa obóz Sibulon Gułag oraz cmentarze litewskich i polskich zesłanców i rodaków nadal tam mieszkających.”

Galeria sztuki „Fojė” Pałacu Kultury w Trokach powstała w 2018 roku. Twórcami tej galerii są Edward Keizik, Dyrektor Pałacu Kultury w Trokach i Edita Tamulytė, kierownik pracowni artystycznej. Działalność galerii od pierwszego dnia powstania nie pozostała niezauważona – ciekawe wystawy, dobra lokalizacja i przepływ publiczności zadecydowały o szybkiej popularności i rozgłosie galerii. W galerii odbywają się różnorodne profesjonalne wystawy sztuki, a zmieniające się różne gatunki intrygują i zaskakują różnorodnością prac. W ciągu niespełna 3 lat działalności w galerii i innych przestrzeniach zorganizowano 37 wystaw.

Kierownik galerii „Fojė” Edita Tamulytė dąży do tego, aby działalność galerii obejmowała nie tylko organizację wystaw, ich rozpowszechnianie i zarządzanie, ale także edukację artystyczną dorosłych i dzieci. Podczas edukacji zwraca się uwagę na historię sztuki, kulturę oraz przegląd wydarzeń artystycznych, mobilizując w ten sposób środowisko miłośników sztuki i kultywując potencjalnego uczestnika wystaw, spektakli i koncertów.

Galeria współpracuje z innymi instytucjami artystycznymi i kulturalnymi na Litwie i za granicą, więc taka współpraca warunkuje intensywny harmonogram wystaw i chęć artystów do wystawiania swoich prac w doskonałej przestrzeni.

Ričardasas Grigasas urodził się 18 czerwca 1965 roku w Kaišiadorysie (Koszedary), w 1983 ukończył II gimnazjum Kaišiadorysa (Koszedary). W 1986 rozpoczął pracę w litewskim studiu filmowym jako asystent operatora w dziale dokumentalnym, również fotografował i dokumentował ważne dla Litwy wydarzenia historyczne, rozwój Odrodzenia.

Fotografie Ričardasa są stale wystawiane na wystawach na Litwie i za granicą, a w 2020 roku jego fotografia ozdobiła album i plakat „LITEWSKA FOTOGRAFIA PRASOWA 2020”, gdyż sami fotoreporterzy prasowi wybrali kadr, który najbardziej im się podobał, tak autor – Ričardasas Grigasas – otrzymał „Nagrodę kolegów”. Grigasas obecnie pracuje i mieszka w Kaišiadorysie (Koszedary).

Otwarcie wystawy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej poprzedził występ zespołu LAUMĖJA wykonującego tradycyjne pieśni litewskie. Wystąpili: Augustė Gaidytė – Palaitienė, Joanna Giedraitytė, Mirija Jankovskaja.

 

ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ/ spektakl Teatru „Studio” w Wilnie/ reż. Sławomir Gaudyn

„Zapiski oficera Armii Czerwonej“  to spektakl będący przede wszystkim psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich. Bohatera, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych“ wrogów.

Autor: Sergiusz Piasecki

Reżyseria: Sławomir Gaudyn

Dyrektor artystyczny: Lilija Kiejzik

Obsada: Edward Kiejzik, Monika Jodko, Grzegorz Jakowicz

 

PŁASZCZ/ spektakl Teatru „Credo” w Sofii/ reż. Nina Dimitrova

Historia w jednym akcie, zarówno zabawna jak i smutna, z fantastycznym początkiem i niespodziewanym zakończeniem o duchu, urzędniku i płaszczu. Historia, w której płaszcz-pułapka ożywa, więżąc całe ludzkie życie. Życie zwykłego urzędnika, który zmarł z powodu utraty płaszcza a po śmierci zaczął błądzić po ulicach Petersburga jako duch. Duch zrywający płaszcze z ramion wszystkich ludzi. Opowiadanie o wolności ludzkiej duszy, niezgadzającej się na zamknięcie w jakimkolwiek zapiętym na guziki płaszczu.

 

Autor: Mikołaj Gogol

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Nina Dimitrova, Vassil Vassilev – Zuek, Sletlozar Gagov

Kostiumy: Maya Petrova

Obsada: Nina Dimitrova, Stelian Radev

 

DAGNY/OSIECKA KONCERT PRZEDPREMIEROWY

„DAGNY/OSIECKA” to największy w dotychczasowej karierze aktorki Dagny Mikoś projekt artystyczny. W jego ramach artystka rozpoczęła rejestrację płyty ze ulubionymi tekstami Agnieszki Osieckiej oraz prowadzi szereg działań mających na celu popularyzację twórczości wielkiej, polskiej „tekściary” (m.in. internetowy cykl LIVE pt. „Poczytam Wam Osiecką”).

Podczas pierwszego koncertu Dagny Mikoś zaprezentuje swoje największe recitalowe hity – ze sceny będzie można usłyszeć szlagiery piosenki aktorskiej w nowoczesnych aranżacjach. W drugiej części występu, w towarzystwie  sześcioosobowego zespołu, Dagny zaprezentuje przedpremierowo kilka utworów ze zbliżającej się płyty „DAGNY/OSIECKA”.

PŁYTA „DAGNY/OSIECKA” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, na której znajdzie się 9 piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej, powstaje dzięki hojności fanów artystki, którzy wsparli ją podczas internetowej akcji crowfundingowej na portalu „wspieram.to„. Premierowy koncert płyty został zaplanowany na 9 października 2021 w Rzeszowie w 85. rocznicę urodzin poetki.

Produkcja, pomysł, główny wokal: Dagny Mikoś

Kierownictwo muzyczne, aranżacje, piano: Mikołaj Babula

Bas, moog: Marcin Chatys

Perkusja: Bartek Bąk

Przygotowanie wokalne: Dominika Kindrat Vocal Studio

Chórki: Dominika Kindrat, Flaunnette Mafa, Mateusz Mikoś

Reżyseria dźwięku: Adrian Kasprzyk

Kostiumy: Monika Gładyś

Polub i udostępnij