Na żywoRzeszów

Na Żywo: Jak działają oszuści internetowi? Odpowiadają policjanci z KMP w Rzeszowie

Epidemia i związane z nią obostrzenia ograniczyły działania profilaktyczne w tradycyjnej formie, ale rzeszowscy policjanci wykorzystują każdą okazję, by spotykać się ze społeczeństwem. Wczoraj, funkcjonariusze z referatu ds. profilaktyki społecznej Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie spotkali się on-line z czytelnikami Portalu Rzeszowski.  St. sierżant Anna Kurek oraz aspirant Tomasz Surowiak radzili, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie i nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Internetowa prelekcja poświęcona była szeroko rozumianej cyberprzestępczości i zagrożeń płynących z sieci.

Policjanci z referatu ds. profilaktyki społecznej komendy miejskiej w Rzeszowie opisywali sposób działania sprawców przestępstw internetowych, w szczególności oszustw, wyłudzania wrażliwych danych np. numerów kart bankomatowych, kodów blik, czy kradzieży tożsamości w sieci. Radzili, w jaki sposób rozpoznawać i unikać ewentualnych zagrożeń związanych z cyberprzestepstwami. Przedstawili również sposoby postępowania w przypadku, gdy dojdzie do przestępstwa. Wskazali, gdzie należy to zgłaszać, jakie informacje i dokumenty trzeba zabezpieczyć i dołączyć do zawiadomienia.

Policjanci opisali również działania podejmowane przez funkcjonariuszy z rzeszowskiej komendy w celu ograniczenia tego zjawiska. Zaprezentowali założenia programu prewencyjnego „Cyberbezpieczni”, który jest skierowany do osób na co dzień korzystających z Internetu.

Polub i udostępnij