AktualnościKulturaPodkarpacieRzeszów

Ostatni dzień międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE Trójmorze

Zobaczcie, co działo się w szóstym dniu Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Rozpoczęliśmy go od koncertu artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie. Następnie mogliśmy zobaczyć spektakl Latającego Teatru Kantorowi ,,Kantor tu jest” w reż. Magdaleny Miklasz. Wieczór zakończył się występem aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej pt. ,,Nie całuj mnie pierwsza”.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. Już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez rzeszowski Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

MAŁA MSZA UROCZYSTA ROSSINIEGO/ koncert artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie

Teatr im. Mihála Csokonaiego zaprezentował „Małą mszę uroczystą” Gioachino Rossiniego w kościele parafialnym Św. Anny w czerwcu 2021 roku. Utwór został skomponowany w 1863 r. Gioachino Rossini, który światową sławę zawdzięcza głównie swoim operom komicznym, stwierdził że jest to: „ostatni z grzechów starości. Mała msza uroczysta to utwór pełen powagi”. W ostatnich latach swojego życia Rossini stworzył poza tym dwa dzieła o charakterze religijnym. Słowo „mała” zawarte w tytule symbolizuje skromność Mistrza, który swoim utworem chciał wyrazić uwielbienie dla „Mszy Uroczystej” Beethovena.

„Utwór Rossiniego po długiej pandemii dla tych, którzy przetrwali brzmi jak hymn dziękczynienia, a jednocześnie jak modlitwa za tych, których straciliśmy. A wspólna modlitwa jest tym, czego najbardziej potrzebujemy. Ponieważ jesteśmy teatrem operowym chcieliśmy znaleźć utwór napisany przez kompozytora związanego z tym gatunkiem muzyki” – wyjaśnia dyrygent János Ács. Wykonawcami podczas tego wydarzenia byli: dwunastoosobowy chór oraz czworo solistów: Kíra Nagy, Zsófia Janovicz, Gergely Dargó, Norbert Antoni; a także instrumentaliści – pierwszy fortepian: János Ács, drugi fortepian: Péter Gyülvészi, fisharmonia: Dr. Balázs Szabó.

KANTOR TU JEST/ spektakl Latającego Teatru Kantorowi/ reż. Magdalena Miklasz

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści? Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021r., próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów.

Eksperyment się powiódł.
Duchy zostały wywołane.

Reżyseria: Magdalena Miklasz
Obsada: Monika Adamiec, Karina Góra, Anna Jamrozek–Sowa, Marek Kościółek, Monika Nitkiewicz–Mitrut, Grażyna Tabor, Marcin Woszczewski, Barbara Wójcik–Wiktorowicz
Muzyka: Karina Góra, Magdalena Miklasz, Julian Maziarz
Światło i dźwięk: Marcin Nawrocki i Damian Budziwojski

NIE CAŁUJ MNIE PIERWSZA – OFFLINE/ koncert aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej

Koncert, który w trudnym czasie pandemii zachwycił zgromadzonych przed ekranami laptopów I smartfonów, stęsknionych kontaktu ze sztuką widzów. „Trzej tenorzy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek powracają na żywo. Najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez lata padały z ust męskich bohaterów spektakli „Siemaszki” tym razem wybrzmią na Scenie Dziedziniec Teatru. Rozśpiewanym aktorom towarzyszyć będzie pianista Tomasz Jachym. Koncert poprowadzi Tomasz Jachym.

Polub i udostępnij