Rzeszów

Rzeszów. Społeczni Strażnicy Drzew happeningiem uczcili dzień ochrony środowiska [foto, video]

Dziś na rzeszowskim rynku odbył się happening Społecznych Strażników Drzew. Organizatorzy przygotowali i przekazali urzędnikom miejskim dyplomy wyrażające uznanie za ich pracę na rzecz ochrony przyrody. Urzędnicy otrzymali też prezenty.  

Społeczni Strażnicy Drzew to grupa mieszkańców Rzeszowa zaangażowana w większym lub mniejszym stopniu w ochronę drzew – czy tamy na ich profilu na fb. Bieżące informacje o działaniach Strażników dostępne są również na ich stronie www.straznicydrzew.rzeszow.pl

Dzisiejszy happening to zdaniem organizatora artystyczna idea fix. –Duchy drzew miały mi powiedzieć co mam zrobić, bo mam wrażenie, że urzędy państwowe, nie traktują problemu poważnie. Wycinki nie są konsultowane z mieszkańcami. Oni nie rozumieją, dlaczego są prowadzone. W I kwartale 2020 Urząd Miasta Rzeszowa i Urząd Marszałkowski wydali zgodne na wycinkę 550 drzew.

Osoby oceniające stan drzew, zdaniem Strażnika, nie są wystarczająco wyposażone w instrumenty do badania drzew. – Podziwiam urzędników za pewna umiejętność interpretowania przepisów nie w kierunku ochrony środowiska, ale odwrotnie. Zdaniem Strażnika ustawy dają szerokie pole do uznaniowości. – Urzędnik uznaje wg własnej wiedzy, czy poglądu. Takie działanie nie sprzyja ochronie środowiska. Z racji tego podziwu postanowiłem wręczyć dyplomy 3 urzędom, które zajmują się tematem w Rzeszowie. Dyplomy otrzymały wydział ochrony środowiska, prezydent miasta i wydział ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Happening odbył się przed urzędem miasta Rzeszowa w miejscu, gdzie do niedawna stała scena. Obecnie jest tam skwerek z ławkami i drzewkami. Na tle żyjących i symbolicznie ściętych drzew uzbrojony w wuwuzele społecznik wzywał duchy drzew, aby te powiedziały mu, co ma zrobić. -Wzywam Was, duchy drzew, natchnijcie mnie, co mam zrobić w tym dniu święta ochrony środowiska!?

Duchy drzew wypełniły mnie i nakazały mi zrobić cudowną przemianę tablicy wydziału ochrony środowiska. To one, nie ja spowodowały to, że ten cud nastąpi. Jak zapowiedział, tak się stało. Tablica Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa cudownie zmieniła swoją nazwę na „Urząd Miasta Rzeszowa Wydział Dewastacji Środowiska i Rolnictwa„. Następnie wraz ze społecznikiem udaliśmy się do sekretariatu wydziału, gdzie został wręczony dyplom uznania dla urzędników oraz prezent w postaci siekiery.

Po powrocie na płytę rynku Społeczny Strażnik Drzew ponownie prosił duchy drzew o radę. Po kilku minutach udaliśmy się z kamerą do sekretariatu prezydenta Tadeusza Ferenca, gdzie podobnie, jak w wydziale środowiska został przekazany pamiątkowy dyplom i prezent.

Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Miasta Rzeszowa twierdzi, że nic nie wie o dzisiejszym happeningu. Na nasze pytanie o protest mieszkańców ul. Spiechowicza w sprawie planowanej rewitalizacji, która zakładała wycinkę 38 drzew, tak skomentował protesty mieszkańców.: Projekt Rewitalizacji dotyczy 47 podwórek. Konsultacje społeczne były prowadzone zgodnie z prawem. Z tego co wiem, tylko mieszkańcy ul. Spiechowicza protestowali przeciwko wycince drzew. Zdaniem rzecznika, miasto wzięło pod uwagę protesty mieszkańców i zmieniło plany wycinki. – Zamiast 38 drzew wytniemy tylko 8. Te drzewa są chore i rosną przy planowanym placu zabaw. Z całym szacunkiem dla obrońców drzew, ale nie możemy sobie pozwolić na wystąpienia zagrożenia dla dzieci – podkreśla Chłodnicki.

 

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED)  został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 państwach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Polub i udostępnij