Kultura Podkarpacie

W ramach programu edukacyjnego ,,Siemaszkowej” aż 150 przystąpiło do współpracy z teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W ramach programu odbywały warsztaty online z dziećmi i młodzieżą. 

Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią restrykcje wymusiły w całej Polsce zamknięcie wszystkich instytucji kultury. Tym samym ich działalność przeniosła się do internetu. Z pomocą teatrom i szkołom przyszedł Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W ramach spec-programu w naszym Teatrze powstały trzy oryginalne projekty pod wspólną nazwą ,,TEATR W SIECI/NATENCZAS”. Realizowane one były wspólnie ze zdolnymi uczniami z całego Podkarpacia.

W ramach programu  największym zainteresowaniem obecnie cieszy się projekt pt. ,,Teatr w domu”. Bierze w nim udział 104 placówek. W ramach tego omawiane są takie spektakle tj. „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, „Dzieci Hioba. Wiek XX”, „Trzy siostry” oraz „Beksiński”. Spektakle są omawiane podczas lekcji teatralnych z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów edukacyjnych.

W takich czasach jakie nastały, warsztaty online są najlepszą formą kontaktu szkoła–teatr, jaką można sobie wyobrazić. (…) Młodzież cieszy się z naszej pracy, czeka na kolejne zajęcia i, co ważne, nie nudzi się. Wymaga to od nich mobilizacji, punktualności i dotrzymywania umówionych terminów spotkań. – zauważa aktor Józef Hamkało.

W ramach programu zostaną pokazane także fragmenty takich dzieł jak ,,Antygona” Sofoklesa, ,,Balladyna” Słowackiego czy ,,Zemsta” Aleksandra Fredry.

 

Rzeszów Sport

Dzisiejszego dnia RzTŻ Rzeszów, klub powstały jesienią ubiegłego roku na miejsce upadłej Stali Rzeszów, poinformował o pozyskaniu nowego sponsora. Oficjalnie zostało nim Miasto Rzeszów.

–  Odbudowa rzeszowskiego żużla nie byłaby możliwa gdyby nie dialog z władzami miasta w osobach Pana Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz Pana Wiceprezydenta Marka Ustrobińskiego. Mamy to szczęście, że osoby rządzące naszym miastem to fani żużla. Prezydent Marek Ustrobiński ponad to miał swój udział w tworzeniu Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego – czytamy w komunikacie prasowym na oficjalnej stronie rzeszowskiego klubu.