KulturaPodkarpacie

Sukces projektu ,,Teatr w sieci/na ten czas”

W ramach programu edukacyjnego ,,Siemaszkowej” aż 150 przystąpiło do współpracy z teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W ramach programu odbywały warsztaty online z dziećmi i młodzieżą. 

Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią restrykcje wymusiły w całej Polsce zamknięcie wszystkich instytucji kultury. Tym samym ich działalność przeniosła się do internetu. Z pomocą teatrom i szkołom przyszedł Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W ramach spec-programu w naszym Teatrze powstały trzy oryginalne projekty pod wspólną nazwą ,,TEATR W SIECI/NATENCZAS”. Realizowane one były wspólnie ze zdolnymi uczniami z całego Podkarpacia.

W ramach programu  największym zainteresowaniem obecnie cieszy się projekt pt. ,,Teatr w domu”. Bierze w nim udział 104 placówek. W ramach tego omawiane są takie spektakle tj. „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, „Dzieci Hioba. Wiek XX”, „Trzy siostry” oraz „Beksiński”. Spektakle są omawiane podczas lekcji teatralnych z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów edukacyjnych.

W takich czasach jakie nastały, warsztaty online są najlepszą formą kontaktu szkoła–teatr, jaką można sobie wyobrazić. (…) Młodzież cieszy się z naszej pracy, czeka na kolejne zajęcia i, co ważne, nie nudzi się. Wymaga to od nich mobilizacji, punktualności i dotrzymywania umówionych terminów spotkań. – zauważa aktor Józef Hamkało.

W ramach programu zostaną pokazane także fragmenty takich dzieł jak ,,Antygona” Sofoklesa, ,,Balladyna” Słowackiego czy ,,Zemsta” Aleksandra Fredry.

 

Polub i udostępnij