AktualnościPodkarpacieRegion CentralnyRzeszów

Wyjątkowa oferta dla licealistów – Program IB

Niniejszy artykuł powstał dzięki uprzejmości Pani Agaty Stachowicz, koordynatorce programu IB w IX Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Od niedawna jedno z rzeszowskich liceów ma innowacyjną ofertę dla nowych licealistów. Od września, IX Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie,  rozpoczyna się program Matury Międzynarodowej IB DP. Tym samym uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość z zagranicznymi studiami, nie muszą wyjeżdżać z Rzeszowa.

Fragment informacji z oficjalnej strony IX LO

Czym jest IB

Matura międzynarodowa to dwuletni kurs uznawany na całym świecie, skierowany do młodych licealistów.  W przypadku nowego, czteroletniego liceum ogólnokształcącego obejmuje ostatnie dwie klasy nauczania. Wybrane przez licealistę przedmioty są nauczane w języku angielskim, z wyjątkiem języka polskiego. Warto zwrócić uwagę, iż uczniowie uczą się: analizy i krytycznego spojrzenia, kreatywności, samodyscypliny, tolerancji, a także wrażliwość wobec drugiej osoby. Ważnym aspektem jest studencki tryb pracy, który wymaga od uczestnika dużej automotywacji.

Korzyści płynące z udziału w IB

Udział w programie IB znacznie ułatwia proces rekrutacji na uczelnie wyższe, gdyż jest uznawany na całym świecie. Dodatkowo uczestnicy są cenieni na rynku pracy. Dwuletni kurs przygotowuje uczniów do systemu akademickiego, skupia się zarówno na kształceniu teoretycznym – z mocnym naciskiem na aspekt doświadczenia praktycznego – jak i udziale w życiu społecznym. Licealiści uczą się w małych grupach, które umożliwiają wyższy poziom nauczania, a także  rozwój umiejętności praktycznych.

Koszt udziału w IB

Trudno określić dokładny koszt, jaki musi ponieść uczestnik Matury Międzynarodowej. Najważniejszy element, jakim jest opłata egzaminacyjna to koszt około 2500 zł.  Wymagane podręczniki nie należą do najtańszych, lecz IX Liceum Ogólnokształcące stale powiększa ich ilość, aby uczniowie mogli z nich korzystać za darmo w bibliotece szkolnej.  Uczestnik będzie musiał ponieść dodatkowe opłaty, jeśli nie dotrzyma terminu oddania pracy (ocenianej przez zewnętrznego egzaminatora) czy też w sytuacji, gdy będzie chciał ponownie napisać dany egzamin.

Przedmioty programu IB, źródło:oficjalna strona IX LO

TOK, CAS, Extended Essay

TOK, CAS i Extended Essay to dodatkowe, lecz obowiązkowe elementy, które pozwalają na intensywny rozwój licealisty pod względem społecznym i filozoficznym, a także przygotowują go do tworzenia dłuższych prac pisemnych.

TOK (Teoria Wiedzy) – uczeń dowiaduje się szczegółów o procesie nauczania, a także rozważa nauczane treści pod względem filozoficznym. Na zajęciach poruszane są tematy z etyki, moralności czy filozofii. Istotnym elementem jest krytyczna i twórcza refleksja wobec nauki, procesu nauczania oraz wychowania, a także otaczającego nas świata.

CAS – uczeń prowadzi dzienniczek, w którym wymienia swoje działania rozwijające jego sprawność fizyczną, zapoznające go z kulturą (np. wyjście do teatru), pomagające lokalnej społeczności (np. wolontariat). Wymagane jest zrealizowanie minimum 150 godzin zegarowych na aktywności społeczne, kontaktu ze sztuką i rozwoju fizycznego. Lecz najistotniejszym elementem jest wolontariat.

Extended Essay– badawcza praca pisemna, często porównywana do małej pracy licencjackiej, z wybranego przedmiotu, w której uczeń opracowuje jeden z zaproponowanych tematów. Nad uczestnikiem ,,czuwa” nauczyciel będący promotorem, który ma za zadanie nakierować piszącego i udzielać wskazówek. Uczeń musi w pełni oprzeć się na własnych obserwacjach, badaniach i wnioskach.

Logo IB, źródło:ibo.org

Co zapewnia szkoła?

IX Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oferuje uczestnikom programu IB, m.in.:

 • bogato wyposażone pracownie
 • duży księgozbiór w bibliotece szkolnej
 • dostęp do biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz międzynarodowych
 • nowoczesną technologię w pracowniach
 • świetnie wykształconą kadrę (nauczyciele ukończyli specjalne szkolenia)
 • wysoki poziom kształcenia
 • innowacyjne metody nauczania, opracowane przez doświadczonych pedagogów
 • zajęcia na uczelniach wyższych w ramach porozumień o współpracę.

Wymagania

Istotnym wymogiem jest fakt bycia uczniem IX Liceum Ogólnokształcącego. Już od pierwszej klasy uczniowie są nauczani w języku angielskim i zapoznawani z programem IB. Dodatkowo przez dwa pierwsze lata realizują całą polską podstawę programową, aby następnie w pełni skupić się na programie i przedmiotach IB.

Pozostałe ważne aspekty

 1. Uczestnik IB uczy się sześciu przedmiotów, w tym trzech na poziomie rozszerzonym.
 2. Udział w programie IB nie wyklucza możliwości podejścia do polskiej matury.
 3. Uczeń ma prawo zmienić wybrane przedmioty na początku procesu nauki.
 4. Uczniowie, którzy od września 2020 roku idą do liceów, będą mogli skorzystać z oferty IB.

Program matury międzynarodowej adresowany jest do osób pracowitych, systematycznych, skłonnych do poświęceń, pełnych entuzjazmu i ciekawych pomysłów. Realizacja programu to droga odkrywania własnych możliwości, pokonywania słabości, otwarcia się na innych. Daje możliwość nauczenia się skutecznej organizacji pracy, interdyscyplinarnego analizowania problemów i efektywnego pozyskiwania wiedzy. Jest to najcenniejszy kapitał na całe dorosłe życie.

Strona IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie:https://www.9lo.rzeszow.pl/

Autor:Jakub Mazur

Polub i udostępnij