PodkarpacieRegion ZachodniRzeszów

Zmarł Edward Brzostowski. Twórca potęgi Iglopolu, były prezes PZPN, samorządowiec

1 maja 2020 r., w wieku 85 lat, zmarł Śp. Edward Brzostowski – Burmistrz Dębicy w latach 2002-2006, Wiceminister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Poseł na Sejm RP, Założyciel i Prezes Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Igloopol”, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zasłużony dla Miasta Dębica, laureat nagrody honorowej „Berło Dębicy”. Łączymy się w żalu z Rodziną i Przyjaciółmi składając głębokie wyrazy współczucia.

 

Edward Brzostowski urodził się w Straszęcinie 1 stycznia 1935 roku. Był m.in.: Burmistrzem Miasta Dębicy w latach 2002-2006, Posłem na Sejm w latach 2001-2002; Pełnomocnikiem Rządu ds. Regionalnej Polityki, Wiceministrem w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1983–1988, Wiceprzewodniczącym i Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wieloletni Dyrektor Generalny, Prezes w Kombinacie, a następnie Spółce Akcyjnej IGLOOPOL. Zawodowo związany od 1990 roku z przedsiębiorstwem wielobranżowym „Dexpol” w Dębicy jako współwłaściciel i prezes.

Odznaczony mi.in.: Orderem Sztandaru I Klasy; Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi; Medalami za Obronność; Medalami i Odznaczeniami „Zasłużony dla Pożarnictwa”; Złotą Odznaką Ministra Kultury. Został zasłużonym dla miasta Dębicy w 2007 roku i jako jedyny otrzymał Berło Dębickie 11 listopada 2010 roku.

Osiągnięcia: Przekształcenie chłodni zatrudniającej 220 osób w spółkę akcyjną IGLOOPOL zatrudniającą 34 tyś osób w 120 zakładach na terenie całego kraju i za granicą. Sponsorował sport i kulturę. Był twórcą Zespołu Pieśni i Tańca IGLOOPOLANIE, który w roku 2018 obchodził 40-lecie istnienia. Dzięki niemu powstało 49 klubów sportowych, w tym I-ligowa drużyna piłki nożnej oraz I-ligowa drużyna boksu. W Dębicy wybudował Dom Kultury, krytą pływalnię wraz lodowiskiem, obiektami sportowymi, szkołami, przedszkolami i własnym Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich im. Kazimierza Górskiego w Straszęcinie k/Dębicy. Zakupił Koszary po III Pułku Saperów i utworzył tam okazały Ratusz, Muzeum Regionalne, Galerię Sztuki, bibliotekę, obiekty sportowe. Utworzył w Dębicy Zamiejscowy Ośrodek Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa i Wyższą Szkołę Języków Obcych. Wybudował Plac Solidarności z Pomnikiem Jana Pawła II oraz wiele innych obiektów infrastruktury miasta

Źródło: http://debica.pl/

Polub i udostępnij