Rzeszów

Czy wiceminister M. Warchoł załatwi transport monorail dla Rzeszowa?

Miasto Rzeszów podpisało list intencyjny z firmą Sunningwell Polska, w sprawie ewentualnej budowy nadziemnej kolejki elektrycznej. Główną przeszkodą są w tym momencie przepisy – do niedawna budowanie w Polsce naziemnych kolejek i współfinansowanie ich z funduszy unijnych w ogóle nie wchodziło w grę. Obecnie działa już ustawa, która to umożliwia, ale ciągle brakuje przepisów wykonawczych.

W realizacji projektu pomóc miałoby doświadczenie dwóch podmiotów zagranicznych, z którymi Sunningwell Polska nawiązała współpracę. Chodzi o firmę BYD Company Limited, która jako dostawca może zapewnić dostęp do najnowszych technologii oraz firmę China Communications Construction Company (CCCC), która jako wykonawca posiada doświadczenie w budowie monorail.

Fot. Portal Rzeszowski

Miasto zobowiązało się do udzielenia firmie Sunningwell niezbędnej dokumentacji potrzebnej do realizacji inwestycji oraz wyraziło zgodę na przeprowadzenie wizji lokalnej.

Rzeszów musi też dokładnie zaplanować trasę – są już pierwsze warianty, ale wszystko wymaga uszczegółowienia. Monorail jeździłby po jednym torze, więc musiałby kursować wahadłowo. Nieznane są też ewentualne koszy budowy takiej linii.

Podpisany list intencyjny będzie obowiązywał przez okres 12 miesięcy. W tym czasie strony mają uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach z profesjonalnymi doradcami.

 

W najbliższy poniedziałek, 25 maja w urzędzie  Miasta Rzeszowa odbędzie się spotkanie z ministrem Marcinem Warchołem oraz Bartoszem Jakubowskim z Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Tematem konferencji będzie omówienie prac nad zmianą przepisów dotyczących budowy kolejki monorail.

Polub i udostępnij