AktualnościPodkarpacieRzeszów

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Collegium Humanum

14 października 2021 roku odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 w rzeszowskiej filii Collegium Humanum. Z pewnością był to dla wszystkich bardzo ekscytujący dzień.

Zgromadzeniu przewodniczył Jego Magnificencja Rektor Collegium Humanum- Profesor Doktor Habilitowany Paweł Czarnecki. Wygłosił on uroczystą przemowę skierowaną do studentów i pracowników rzeszowskiej filii CH. Poruszył on kwestie związane z funkcjonowaniem uczelni, wysokim poziomem uczenia, a także faktem, że CH przygotowując studentów do przyszłej pracy stawia na zdobywanie doświadczenia poprzez dobrze rozwinięty model kształcenia praktycznego, co nie jest często spotykane w szkolnictwie polskim. Zaraz po tym odbyła się Immatrykulacja studentów I roku wraz z uroczystym ślubowaniem i pasowaniem. Był to niezwykle wymowny symbol, przyjęcia nowych osób do elitarnego grona Studentów Collegium Humanum.

Wykład Inauguracyjny

Podczas takiej uroczystości nie mogłoby zabraknąć Wykładu Inaugurującego który wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Bąk. Zwrócił on naszą uwagę na fakt zmieniającej się rzeczywistości 21 wieku, która prowadzi do przejścia w epokę Transhumanizmu. Sztuczna inteligencja, a także badania nad DNA i ludzkim zachowaniem, stają się coraz bardziej powszechne, a postęp technologiczny zmusza nas do zastanowienia się gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla człowieka.

– Zwracam się do Was, drodzy Studenci pierwszego roku. Uzyskując status studenta naszej Uczelni odnieśliście sukces, okupiony ciężką pracą. Gratuluję! Nauka w naszej Uczelni nie będzie łatwa, wymagać będzie wytrwałej i systematycznej pracy, poświęceń i wyrzeczeń. Pamiętajcie jednak, by podczas lat studiów nie zatracić siebie. Bądźcie wolni, odważni, mądrzy, otwarci na drugiego człowieka. To on – w zawodach, do których mamy zadanie Was przygotować – jest najważniejszy. Sprawcie, by Wasze życie było niezwykłe i nie bójcie się stawiać czoła przeciwnościom – mówił Przewodniczący Prezydium Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Collegium Humanum, Sebastian Krauz.

I Podkarpacki Konkurs na esej pt. „Młodzież w czasach Pandemii”

Warto również wspomnieć o wręczeniu Stypendiów dla Laureatów I Podkarpackiego Konkursu na esej pt. „Młodzież w czasach Pandemii”. Konkurs organizowany był we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli. Nagrodą w konkursie były stypendia umożliwiające pokrycie kosztów studiów w Collegium Humanum. Konkurs organizowany przez Filię Collegium Humanum w Rzeszowie we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli adresowany był do ambitnych uczniów szkół średnich. Ocena nadesłanych prac odbyła się dwuetapowo na podstawie Regulaminu. Oceny dokonało powołane Jury w skład którego wchodzili eksperci w zakresie literatury I języka polskiego. Jury 1. etapu oceniło prace zgłoszone na konkurs i przyznało punkty. Jury 2. etapu ustaliło na podstawie punktacji kolejność miejsc.

Inaugurację zakończono w pięknej oprawie muzycznej w wykonaniu Centrum Sztuki Wokalnej pod przewodnictwem Pani dr Anny Czenczek.

 

Źródło: https://www.rzeszow112.pl/wiadomosci/4852-inauguracja-roku-akademickiego-2021-22-w-collegium-humanum

Polub i udostępnij