AktualnościPodkarpacie

KAS udaremniła przemyt ponad 20 tys. szt. farmaceutyków

Przemyt ponad 20 tys. sztuk i kilkudziesięciu opakowań farmaceutyków udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Budomierzu skierowali do szczegółowej kontroli autokar, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Podczas rewizji pojazdu wykryte zostały znaczne ilości farmaceutyków stosowanych m.in. na odtrucie i oczyszczanie organizmu. Ponad 20 tys. tabletek i kilkadziesiąt opakowań preparatów ukrytych było przed kontrolą w bocznej ścianie autokaru. Towar został zatrzymany do dalszego postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu. Na poczet kary grożącej kierowcy zabezpieczona została kwota 2 tys. złotych.

KAS przypomina

Przy przewozie leków przez granicę obowiązują określone wymogi. Jeśli leczysz się i twoja kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu – sprawdź, czy Twoje leki nie są zabronione w państwie, do którego jedziesz. Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa.

Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające – powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz. Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państwa – możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

 

Źródło: https://www.rzeszow112.pl/wiadomosci/3684-kas-udaremnila-przemyt-ponad-20-tys-szt-farmaceutykow

Polub i udostępnij