KSW 1 szkolił warszawskiego partnera

W tym tygodniu personel Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie szkolił się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie przy operacjach radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotowego Da Vinci. W czterech operacjach raka prostaty wspólnie z personelem KSW i operatorem dr Pawłem Wiszem udział wzięli dr Michał Sulewski z Kliniki Urologii i Urologii Klinicznej CSK MSWiA w Warszawie oraz Grażyna Mitka – kierownik Bloku Urologicznego tej placówki.

– Operowaliśmy młodego 50-letniego pacjenta z chorobą rozpoznaną w początkowym stadium. Stadium zaawansowania pozwoliło na usunięcie prostaty z zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych – opisuje operacje dr Wisz, p.o. kierownika Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – U 70-letniego pacjenta z zaawansowanym nowotworem, z uwagi na stadium choroby wymagany był zabieg usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi. Ten zabieg był nieco dłuższy.

Dwie pozostałe operacje obejmowały radykalne usunięcie prostaty. Średnia utrata krwi podczas zabiegów to tylko 50-100 ml. Pacjenci czują się dobrze, są wypisywani ze szpitala zazwyczaj już w trzeciej dobie po operacji, w ten weekend opuszczą Klinikę Urologii i Urologii Onkologicznej w KSW. W strukturze szpitala na potrzeby realizacji procedur z wykorzystaniem system chirurgicznego Da Vinci utworzono Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej, w którym od maja wykonano już 37 zabiegów.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności dr. Wisza, organizacji pracy na sali operacyjnej i panującej na oddziale atmosfery. Obserwacja zabiegów na tak wysokim poziomie to dla nas możliwość dopracowania własnej techniki operacyjnej – mówił dr Sulewski. – Dzisiaj my przyjechaliśmy do Rzeszowa, ale przed nami wspólna praca przy radykalnych prostatektomiach w Warszawie.

W maju br. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie został członkiem konsorcjum kliniczno-naukowego tworzonego z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.

– Dla naszego szpitala współpraca z czołowymi jednostkami w kraju realizującymi zabiegi robotyczne to duże wyróżnienie, szereg możliwości dla personelu i korzyści dla pacjentów – powiedział dyrektor szpitala dr Janusz Ławiński. – Robotyka w konsorcjum jest ukierunkowana na leczenie nowotworów, a to wzmacnia nasz medyczny potencjał jako ośrodka onkologicznego.

Partnerstwo z wysokospecjalistycznymi ośrodkami z różnych rejonów kraju to kolejny krok w wyczekiwanym rozwoju chirurgii robotowej na Podkarpaciu. Działanie konsorcjum potwierdza, że chirurgia z wykorzystaniem systemu robotowego to przestrzeń dla innowacji w dziedzinie operacyjnych technik chirurgicznych. Jego celem jest poprawa jakości leczenia nowotworów dzięki nowoczesnej aparaturze i włączenie tych procedur do świadczeń gwarantowanych. Jednym z zadań jest też wzajemna wymiana lekarzy do prowadzenia teoretycznych i praktycznych szkoleń w operacjach z wykorzystaniem systemu Da Vinci. Partnerzy równolegle pracują nad dokładną kalkulacją kosztów i korzyści klinicznych wynikających ze stosowania tej innowacyjnej procedury zabiegowej.

W lipcu br. w Drawsku Pomorskim odbyła się wspólna konferencja członków konsorcjum z udziałem przedstawicieli Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i Narodowego Funduszu Zdrowia. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń dyrektorów jednostek i zespołów operacyjnych, a także określiło potrzebne efekty współpracy. Kolejne odbędzie się w Rzeszowie.

 

Źródło: https://www.rzeszow112.pl/rzeszow/4051-ksw-1-szkolil-warszawskiego-partnera

Polub i udostępnij