AktualnościPodkarpacieZdrowie

Lek dla kobiet z rakiem piersi znika z listy refundowanej!

Leki dla kobiet z rakiem piersi – do tej pory refundowane – zniknęły z ministerialnej listy. Chodzi o kobiety dotknięte tzw. HER2 – dodatnim rakiem piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.

Polska jest jedynym krajem w Europie w którym kobiety ze zdiagnozowanym z HER2-dodatnim nie mają możliwości skutecznego leczenia.

– WŁADZA W POLSCE SKAZAŁA WŁAŚNIE NA ŚMIERĆ moje i Twoje koleżanki. 1 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia w Polsce odebrało nowozdiagnozowanym z przerzutów do UON pacjentkom możliwość leczenia. Oznacza to ŚMIERĆ ! Z tym można ŻYĆ, ale potrzebny jest dostęp do leków. Ten dostęp do leków był, ale nagle ktoś zdecydował, tak po prostu, że te leki zabierze. REFUNDACJA LEKÓW ZOSTAŁA ANULOWANA- to komentarz Pani Beata Kozak, 55 latki chorej na ozsianego raka piersi HER2-dodatniego.

W takiej sytuacji znalazły się kobiety z rakiem piersi i przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego. Leczenie raka piersi jest leczeniem skojarzeniowym polegającym na połączeniu radioterapii, chemioterapii i hormonoterapii z leczeniem chirurgicznym. Chirurgiczne usunięcie raka piersi może polegać na usunięciu samego guzka lub mieć charakter bardziej radykalny, polegający na usunięci całej piersi (mastektomia). Rokowania w leczeniu raka piersi zależą od wielu czynników, z których najważniejsze to stopień zaawansowania nowotworu oraz jego typ.

Więcej: https://www.rzeszow112.pl/rzeszow/3241-lek-dla-kobiet-z-rakiem-piersi-znika-z-listy-refundowanej

Polub i udostępnij