AktualnościZdrowie

#Maska dla medyka na Podkarpaciu. Oddaj maskę do nurkowania i uratuj nią życie!

W całej Polsce trwa akcja #Maska dla medyka, w ramach której zbierane są maski do nurkowania i przekazywane do przerabiania na sprzęt dla lekarzy i pacjentów. Na Podkarpaciu akcję koordynuje NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pracownicy medyczni cały czas walczą z epidemią COVID-19. Niestety przy obecnej skali problemu w Polsce dostęp do wyposażenia medycznego jest niewystarczający. Dlatego uruchomiliśmy akcję #MaskaDlaMedyka, aby pomóc naszym Bohaterom w codziennej walce o ludzkie życie – tłumaczą inicjatorzy akcji.

Okazało się, ze skutecznym sposobem ochrony mogą być maski do nurkowania Easybreath SUBEA firmy Decathlon. W prosty sposób mogą zostać przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów. Organizatorzy podkreślają, że podobne rozwiązania są z powodzeniem wdrażane między innymi we Włoszech, Czechach, Francji i USA.

W ostatnich dniach do placówek ochrony zdrowia przekazano kilka tysięcy masek. Znacząca część tej puli została dostarczona dzięki uprzejmości firmy Decathlon, ale równie wielkie znaczenie mają maski przekazywane przez indywidualnych darczyńców bezpośrednio do szpitali i stacji pogotowia.

#Maska dla medyka na Podkarpaciu

Na pomoc w ramach akcji zdecydowali się sympatycy i członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. „Od początku pandemii siedzimy w domu i uczymy się on-line, jednak uważamy, że w obecnym czasie to nie wystarcza. Jeśli możemy dołożyć choćby jedną cegiełkę do uporania się z tą epidemią i pomóc innym, to chcemy to robić” – tak swoje działanie uzasadniają przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Według organizatorów Polacy posiadają 300 tysięcy masek, które mogą zostać wykorzystane przez medyków i pacjentów. Prosimy o kontakt, jeśli ktokolwiek ma taką maskę i chce oddać ją na ten szczytny cel – apelują studenci. O pomoc proszą także drukarzy, którzy będą w stanie wydrukować adaptery w technologii 3D.

Na dzień dzisiejszy na Podkarpaciu potrzebnych jest minimum 325 masek. Zapotrzebowanie zgłosiły m.in. szpitale z Rzeszowa, Łańcuta, Tarnobrzega, Strzyżowa i Krosna. Te statystyki nie są jednak wyczerpujące, są to dane jedynie od szpitali, które zgłosiły się do nas po pomoc – tłumaczą koordynatorzy z Podkarpacia.

Jak przekazać maskę?

 1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl
 2. Kliknij w zakładkę PRZYŁĄCZ SIĘ, a następnie PRZEKAŻ SWOJĄ MASKĘ
 3. Gdy zostaniesz przekierowany do aplikacji, wejdź w zakładkę MASKI, a następnie utwórz profil klikając „+” w prawym górnym rogu
 4. Uzupełnij informacje: miejsce odbioru, typ posiadanych masek oraz dane kontaktowe
 5. Czekaj na zgłoszenia potrzebujących medyków

W jaki sposób zgłosić się po maskę i adapter?

 1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl
 2. Kliknij zakładkę PRZYŁĄCZ SIĘ
 3. Jeśli szukasz maski, wybierz przycisk PRZEKAŻ SWOJĄ MASKĘ
 4. Zostaniesz przekierowany do aplikacji, w której klikając w zakładkę MASKI będziesz mógł sprawdzić listę chętnych do oddania masek
 5. Jeśli szukasz adapterów, kliknij w zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER
 6. Następnie, po przekierowaniu do aplikacji, wejdź w zakładkę DRUKARZE, gdzie znajdziesz listę osób posiadających adaptery

Informacje dla drukarzy 3D, chcących przyłączyć się do akcji:

 1. Wejdź na stronę www.maskadlamedyka.pl
 2. Kliknij zakładkę WYDRUKUJ ADAPTER
 3. Zostaniesz przekierowany do aplikacji, w której w zakładce MEDYCY będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajdują się potrzebujący medycy w Twojej okolicy, oraz bezpośrednio się z nimi skontaktować
 4. Jeśli chcesz wyprodukować więcej adapterów, dodaj swój profil w zakładce DRUKARZE
 5. Projekty adapterów są dostępne w zakładce PROJEKTY

 

foto: Marta Rybicka photography

mj

Polub i udostępnij