AktualnościKulturaPodkarpacieRzeszów

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE

W sierpniu Teatr im. Wandy Siemaszkowej znów połączy sztuki i ludzi! W dniach 27-30 sierpnia w Rzeszowie odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. W programie spektakle teatralne, wystawy sztuk plastycznych, koncerty i wyjątkowe widowisko plenerowe. Impreza ponownie zgromadzi w stolicy Podkarpacia artystów z państw wschodnich, dla których istotny jest kontekst pogranicza. W tym roku podczas Festiwalu zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy. Dlatego tegoroczna edycja zapowiada się nad wyraz ciekawie. Ponieważ spotkanie ze sztuką państw kulturalnego czworoboku w różnych miejscach na mapie Rzeszowa to prawdziwa gratka dla tych, którzy spędzając wakacje w mieście, szukają nieszablonowej rozrywki w niskiej cenie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Kolejna Edycja

W I Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki mogliśmy uczestniczyć rok temu, podziwiając prace przedstawicieli różnych dziedzin. Wysoka frekwencja, zadowolenie recenzentów i widzów sprawiły, że rzeszowski Teatr postanowił znów zaplanować wakacje z kulturą. Nie byłoby jednak Wschodu Sztuki, gdyby nie wielki sukces Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, który został powołany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej dwa lata temu. To wielkie, trwające tydzień wydarzenie uświadomiło organizatorom wielką potrzebę kontynuowania współpracy pomiędzy artystami z państw ściany wschodniej. Kolejna edycja FS TRANS/MISJE odbyła się w 2019 roku w słowackich Koszycach, a tegoroczny Festiwal zaplanowano w Wilnie i Trokach. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki – często określany mianem „małych TRANS/MISJI” – reprezentuje równie wysoki poziom artystyczny, a dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Rzeszów, dostęp do kultury w wakacyjnym, luźnym wydaniu może mieć każdy. To jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze i nie opuszczając rodzinnego miasta, zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów. To jednak nie wszystko…

Co w tym roku?

W tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Sumski Regionalny Akademicki Teatr Dramatyczny i Muzycznej Komedii im. M.S. Szczepkina (Ukraina). Wszystkie to instytucje kulturalne o dużym znaczeniu i renomie. Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej z gościnnym udziałem artystów z Polski.

Goście

Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki – tak jak podczas I edycji – skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Każdy z zaproszonych partnerów zaprezentuje spektakl z własnego repertuaru. To różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. W litewskiej komedii „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje” reżyser Paulius Ignatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych. Ukrainę reprezentować będzie pogodne i zabawne przedstawienie „ALL YOU NEED IS LOVE” na podstawie znanych dzieł Antoniego Czechowa wyreżyserowane przez Linasa Zaikauskasa w charakterystycznym stylu ukraińskiego folkloru. Z kolei Rumunia odwiedzi nas z tytułem „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, poddającym refleksji dojrzewanie człowieka i tak często wykluczany przez współczesnych temat starości i przemijania. Tak prezentuje się repertuar przygotowany przez naszych gości. 

Wielkie teatralne emocje czekają nas również ze strony gospodarzy. Teatr im. Wandy Siemaszkowej przygotowuje na ten czas aż dwie premiery. Nowy spektakl dla rzeszowskiej sceny zrealizuje znany kompozytor i reżyser Jerzy Satanowski. „Show and Go” to śmiały pastisz popularnych programów telewizyjnych typu „talent show”. Premierę będzie miał również spektakl teatru tańca „Tango and Piazzolla”, który wyreżyseruje twórca choreografii do wielu przedstawień „Siemaszki” Tomasz Dajewski. Ale na tym nie koniec niespodzianek… Ale co jeszcze przygotowali organizatorzy? Już w pierwszym dniu festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz sztuki Williama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” z kilkunastoosobową obsadą, w reżyserii Pawła Aignera. Ta przeciekawa i przezabawna komedia wielkiego mistrza tragedii połączy teatralne tradycje z nowoczesnością.

Jakie atrakcje przygotował tegoroczny festiwal?

Śmiech i wzruszenia wokół sceny, to oczywiście nie jedyne atrakcje, które czekają nas w Rzeszowie w ostatnie dni wakacji. II MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki jako wydarzenie interdyscyplinarne zgromadzi także przedstawicieli innych dziedzin. Imprezę otworzy pokonkursowa wystawa słynnego na całym świecie Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, które w tym roku odbywa się już po raz 17. Organizatorzy zapraszają także na inne wystawy, w tym dwie nawiązujące do trudnego czasu izolacji. Emocje towarzyszące przymusowej kwarantannie, z którą w ostatnich miesiącach musiała zmierzyć się duża część społeczeństwa, znalazły ujście w fotografiach Przemysława Wiśniewskiego oraz na ręcznie malowanych talerzach ukraińskiej artystki Rymmy Mylenkovej. Stałym punktem wakacyjnych festiwali organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej są także widowiska plenerowe. Również w tym roku na terenie Zamku Lubomirskich będzie można obejrzeć inspirowany historią świętych Piotra i Pawła spektakl „Vinum” w wykonaniu Interdyscyplinarnej grupy teatralnej Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka. Goście z Rumunii zaprezentują się w muzycznym performance, a Ukraińcy dadzą popis umiejętności orkiestry sumskiego teatru.  Dodatkowo aktorzy Teatru Dramatycznego w litewskich Szawlach prócz występu na teatralnych deskach pokażą się także z nieco innej strony. Zrzeszeni w zespole CHURCH ON WHEELS przeniosą rzeszowian w świat „wesołego punk rocka”.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad. Zostały one stworzone przez Teatr i zaopiniowane przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. 

Bilety na festiwal w cenie od 5 do 30 zł do nabycia w Kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl

Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych oraz aktualności dostępne na stronie www.wchodsztuki.teatr-rzeszow.pl

Autor: Krauz Sebastian

Polub i udostępnij