Rzeszów

Na Żywo. Miejska Kolej Nadziemna. Kiedy monorail powstanie w Rzeszowie!?

Wczoraj w rzeszowskim ratuszu odbyła się transmitowana na żywo konferencja, na której urzędnicy miejscy wespół w zespół z partnerami z Ministerstwa Sprawiedliwości i  specjalistami od transportu przekonywali, że przygotowują projekt ustawy zmieniający ustawę o transporcie kolejowym oraz przepisy wykonawcze. Według założeń zaprezentowanych m.in. przez Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła już za 2 lata w Rzeszowie może rozpocząć się budowa monorail, czyli Miejskiej Kolei Nadziemnej.

Jako Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyliśmy ramy prawne dla funkcjonowania monoraila w Polsce. Miejska Kolej Nadziemna nie będzie miała styku z transportem kołowym, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

Minister Marcin Warchoł załatwi monorail dla całej Polski?

Staramy się o monorail już ponad 10 lat. Teraz nareszcie dzięki panu Warchołowi odpowiednie przepisy zostały przygotowane. Pan profesor Chorosiński był podporą tej inicjatywy – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy – To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował – mówił Bartosz Jakubowski z biura legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. W proponowanej ustawie ten nowy środek transportu został nazwany Miejską Koleją Nadziemną – zapisaliśmy to w ten sposób, aby żadne miasto nie zostało wykluczone z tego typu transportu – dodal Jakubowski.

Po raz pierwszy w historii naszego kraju projekt ustawy został zaprezentowany nie w resorcie, ale w konkretnym mieście, którego prezydent z wielką determinacją zabiega od 10 lat o tego typu nowoczesne rozwiązanie. Rzeszów zasługuje na to, aby mieć nowoczesny, szybki, sprawny, bezkolizyjny, ekologiczny środek transportu – mówił Marcin Warchoł, Wiceminister Sprawiedliwości i poseł z Podkarpacia.

Minister obiecał, że projekt ustawy zostanie jeszcze w tym tygodniu wysłany do Rady Ministrów. Następnie trafi do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Gdy zostanie przyjęty, w Ministerstwie Infrastruktury w ciągu 18 miesięcy od wejścia ustawy w życie muszą zostać przygotowane przepisy szczegółowe dotyczące monoraila. Następnie miasto będzie musiało pozyskać stosowne dofinansowanie, by kolej nadziemna w Rzeszowie mogła zacząć powstawać.

Koszty i terminy

Koszt budowy jest szacowany na 500-600 mln zł. – Jestem przekonany, że w przyszłej perspektywie unijnej nadal będą rozwiązania proekologiczne w transporcie wspierane i będziemy wtedy starali się pozyskać stosowne dofinansowanie. Jak pokazuje doświadczenie to mamy tutaj spore sukcesy i cały plan transportowy przez pana prezydenta został zatwierdzony i jest sprawnie realizowany – powiedział Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Obecny budżet unijny kończy się w 2020 r. Kolejny budżet zostanie uruchomiony najpewniej pod koniec 2021 roku. Nie wiemy kiedy ruszą konkursy i kiedy miasto będzie mogło rozpocząć procedury pozyskiwania środków. Gdyby wszystkie przepisy zostały przyjęte w tym roku, to teoretycznie miasto Rzeszów mogłoby wnioskować o środki unijne w drugiej połowie 2022 roku. Procedura pozyskiwania potrwa co najmniej kilka miesięcy. Zakładając, że pieniądze spłyną do Rzeszowa za pierwszym podejściem, miasto czekają przetargi, odwołania i na przełomie 2022/23 roku może ruszyć budowa.

 

Historia monorail w Rzeszowie

W 2009 prezydent Ferenc odwiedził firmę Bartolet w Szwajcarii, która budowała kolej monorail dla miasta Szanghaj. Pierwsza propozycja tresy kolejki miała 7 km dł. Miasto opracowało projest funkcjonalno-użytkowy,  m.in. pod względem geologicznym i funkcjonalnym. – Pierwsza wersja rozpoczyna się pod dworcem PKP, biegnie wzdłuż Wisłoka na południe i kończy się pod Politechniką przy ul. Powstańców Warszawy. Następnie przebiega ul. Hetmańską, Lisa Kuli i wraca do dworca PKP – mówi prezydent Ustrobiński.

W 2012 roku w Rzeszowie pojawia się firma Bombardier, która prezentuje swoje założenia na temat budowy kolejki jednoszynowej. W lipcu 2014 wiceprezydent M. Ustrobiński wraz z prof. W. Choromańskim i dyrektorem J. Kućminem gościli w Kingston w Kanadzie, gdzie spotkali się z przedstawicielami firmy Bombardier.

Pokłosiem tej wizyty było opracowanie w styczniu 2017 r. przez Bombardiera „Monorail for Rzeszów. Business case. Wersja III”, w której przedstawiono finalną wersję trasy w Rzeszowie – mówi Ustrobiński. W lutym 2017 prezydent Ferenc, wiceprezydent Ustrobiński i prof. Chromański spotkali się w sejmie na połączonych komisjach, gdzie – 80 posłów zgodnie zagłosowało za zmianą przepisów w sprawie dodania transportu monorail jako transportu, na który można wydawać środki publiczne.

W 2019  przedstawiciele miasta gościli w chińskim mieście Chongqing, gdzie przedstawili dotychczasowe prace Rzeszowa nad wdrożeniem technologii monorail. Na filmie zaprezentowano działanie kolei jednoszynowej w tym 35 mln mieście – przewozi dziennie 5 mln pasażerów. Transport jest ekologiczny, zero emisyjny koło gumowe toczy się po szynie betonowej. Praktycznie bezgłośnie – mówił M. Ustrobiński. Dlatego zdaniem wiceprezydenta Ustrobińskiego stacje tej kolejki mogą być umieszczane wewnątrz budynków.

W następstwie tej wizyty, 28 września 2019 w mieście pojawia się firma CRRC, która proponuje budowę kolejki wg swojej technologii. Następnie 15 maja br. pojawia się firma CCCC, która podpisuje list intencyjny ws budowy monorail w Rzeszowie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Polub i udostępnij