Rzeszów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

1 marca 2020 r. obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.  Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława, następnie nastąpi przemarsz uczestników pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie o godz. 14.40 odbędą się uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza 1 marca 2020 r. na godz. 17 do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentują spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

Ponadto, 2 marca o godz. 11 odbędzie się jeszcze prelekcja dr. Mirosława Surdeja – OBBH IPN w Rzeszowie dla młodzieży szkół, przed spektaklem „Obława” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

Organizatorami uroczystości są: ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Polub i udostępnij