AktualnościPolskaRzeszów

Ranking Perspektyw 2020

Znamy najnowszy Ranking Perspektyw 2020, czyli coroczny rankingu uczelni wyższych w naszym kraju. Która Uczelnia zwyciężyła? Które miejsce zajęły rzeszowskie Uczelnie Wyższe?

Czego dotyczy Ranking Perspektyw

Ranking Perspektyw uwzględnia następujące kategorie: Ranking Uczelni Akademickich,Ranking Uczelni Niepublicznych oraz Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych.

Najlepsi z najlepszych wśród Uczelni Akademickich 2020

Wśród Uczelni Publicznych nie ma większego zaskoczenia. Od wielu lat pierwsza trójka pozostaje bez zmian i trzy Uniwersytety rozdają karty w tej kategorii. Jedyna zmiana dotyczy miejsca pierwszego. Jak prezentuje się pierwsza dziesiątka klasyfikacji?

Ranking Uczelni Akademickich 2020

Po roku przerwy, na pierwsze miejsce powrócił Uniwersytet Jagielloński w Krakowie który wyprzedził Uniwersytet Warszawski. Miejsce na podium uzupełniła Politechnika Warszawska. Bardzo duży awans, w stosunku do poprzednich lat zaliczył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Wielki spadek, w najnowszym Rankingu Perspektyw 2020, zaliczyły  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (z 21 na 21) oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (z 13 na 26).

Polacy czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach, wielkiego zaangażowania naukowców, które sprawdziło się w czasach pandemii koronawirusa, i na budowanie dumy narodowej z osiągnięć polskich uczelni i nauki. Ludzie zaczynają kibicować polskim naukowcom, nie tylko sportowcom – to jest nowe,  bardzo cenne zjawisko. To także kapitał, który wzmacnia autorytet naszych naukowców i odpowiada na potrzeby społeczne – mówił minister Wojciech Murdzek podczas Gali XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.

Ranking Uczelni Niepublicznych 2020

W tym rankingu, podobnie jak w przypadku Uczelni Akademickich, od wielu lat dominuje kilka konkretnych Uczelni. Tutaj sprawa jest jednak jeszcze bardziej prosta, ponieważ pierwsze 6 miejsc, od wielu lat, należy do tych samych uczelni. Jak to wygląda?

Ranking Uczelni Niepublicznych 2020

Duży spadek zaliczyła Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, która z 8 miejsca, spadła aż na 19.

 

Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych 2020

Jest to stosunkowo nowy ranking w tym zestawieniu, ponieważ jest prowadzony od 2019 r. W tej to też kategorii mieliśmy największe zmiany w stosunku do poprzedniego roku. Na szczycie Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, a trzecie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

 

A co z Rzeszowskimi Uczelniami?

W Rankingu Perspektyw w kategorii  Uczelni Akademickich 2020 Rzeszowskie Uczelnie zajęły następujące miejsca. Uniwersytet Rzeszowski miejsca 53-60, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza 61-70, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie 71-80 a Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie 90+. Dwie ostatnie, zajęły również miejsce w Rankingu Uczelni Niepublicznych 2020. Które miejsca zajęły? Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie zajęła miejsce 25 natomiast Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie miejsce 40. W żadnym rankingu nie znalazła się Uczelnia Collegium Humanum Szkoła Główna Menadżerska która utworzyła swoją filię w Rzeszowie w ubiegłym roku. Jest to jednak Uczelnia która z dużą przewagą zwycięża w większości rankingów dla Uczelni MBA. Jest to również najwyżej sklasyfikowana Uczelnia Niepubliczna w rankingu Kogo cenią pracodawcy.

 

 

Wszystkie rankingi w całości można znaleźć na stronie: http://ranking.perspektywy.pl/2020/ranking/ranking-uczelni-akademickich

Autor: Krauz Sebastian

Polub i udostępnij