AktualnościPodkarpacie

Rozpoczął się proces formowania 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej nie zwalnia tempa. Zgodnie z otrzymanym zadaniem w jej ramach rozpoczął formowanie 36 Batalion Lekkiej Piechoty, który swoją lokalizację będzie miał w Przemyślu.

Początek

W styczniu 2017 roku rozpoczęła swój proces formowania, a już w listopadzie tego roku na Rynku w Rzeszowie stanęło 3 tys. terytorialsów gotowych do podjęcia działania. Teraz Podkarpacka Brygada otrzymała zadanie utworzenia 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu. To piękne urokliwe miasto nad Sanem będzie mogło liczyć na wsparcie około 700 terytorialsów. Miejsce, w którym będą stacjonować na stałe to koszary przy ul. Okrzei.

Terytorialny charakter służby, znajomość terenu oraz dobra współpraca z lokalną społecznością to siła Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyrazem dobrej współpracy z samorządami jest wiele spotkań Dowódcy Brygady płk Dariusza Słoty z Prezydentem Miasta Panem Wojciechem Bakunem oraz starostą Panem Janem Pączkiem. Jeszcze w tym roku dowództwo brygady planuje dodatkowe powołanie żołnierzy na potrzeby przemyskiego batalionu. Po skompletowaniu batalionu 3 PBOT będzie liczyć ponad 4 tys. żołnierzy.

Pierwsze szkolenie

Pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe na potrzeby batalionu z Przemyśla rozpocznie się już we wrześniu tego roku. To dopiero początek szlifowania rzemiosła wojskowego. Cel, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia to uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności taktyczno-wojskowych. Często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Doskonały przykład przeciwdziałania innym zagrożeniom mamy od ponad roku, w postaci operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność” prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej. Ma ona na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Źródło: piechota,wojsko,terytorialsi,przemyśl,batalion lekkiej piechoty

Polub i udostępnij