AktualnościPodkarpacieZdrowie

Sytuacja epidemiologiczna

Niedawno pisaliśmy o tym, że sytuacja epidemiologiczna na Podkarpaciu powoli się stabilizuje. Niestety dzisiejszy dzień to kolejny rekord zachorowań w naszym regionie. Ministerstwo Zdrowia przekazało bowiem, że COVID-19 został potwierdzony u kolejnych 46 osób.

Najnowsze dane epidemiologiczne

Jak każdego dnia, także dziś rano, Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem swojej strony oraz poprzez Twittera, poinformowało o licznie nowych zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju.

 

Niestety, bardzo wysoko znowu znalazło się Podkarpacie, w którym liczba zakażonych wynosi już blisko 900. Sytuacja na Podkarpaciu jest bardzo nieciekawa. Przez kilka dni, wydawało się że sytuacja epidemiologiczna zaczyna się stabilizować. Niestety ostatnie godziny pokazują to, że koronawirus nie odpuścił i wciąż jest realnym zagrożeniem dla każdego z nas. Tym bardziej nie zrozumiałe wydaje się coraz szybsze odmrażanie i wycofywanie restrykcji. Szcególnie jeśli spojrzymy na to, że druga fala ogarnia coraz większą liczbę krajów. Nie tylko Europy ale całego globu.

Koronawirus na Podkarpaciu
Koronawirus na Podkarpaciu, najnowsze dane Sanepidu

 

Kiedy szczepionka?

Na pytanie to, ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Chociaż powinniśmy napisać, że w ogóle nie da się odpowiedzieć. Wiele firm oraz instytucji od wielu miesięcy pracuje nad opracowaniem szczepionki na COVID-19. Niestety, jak na razie nikt nie poinformował o przełomie lub nawet zbliżeniu się do końca badań.

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno, ponieważ w badania zaangażowała się polska firma Ardigen.

 

W badaniach tych może pomóc platforma prognostyczna neoantygenów o nazwie „ArdImmune Vax”, której właścicielem jest Ardigen. Wykorzystuje ona najnowocześniejszą bioinformatykę i sztuczną inteligencję do identyfikowania optymalnego zestawu neoantygenów jako celów szczepionek przeciwnowotworowych lub terapii adopcyjnych. Polska spółka bioinformatyczna rozwija również SARS-CoV data visualizator, który umożliwia wizualizację struktury proteomu wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia wyświetlanie zidentyfikowanych epitopów wirusowych w odpowiednich regionach wirusa.

Autor: Krauz Sebastian

Polub i udostępnij