Wiosenna akcja szczepienia lisów
Jutrzejszego dnia Podkarpacki Lekarz Weterynarii rozpocznie wiosenną akcję szczepienia lisów. Akcja zostanie przeprowadzona w dniach od 28 maja do 6 czerwca.
Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej oraz wykładanie ręczne. Przynęta zawierać będzie środek aluminiowo-plastikowy, gdzie w środku znajdować się będzie pojemnik z płynną szczepionką. Uodparnia ona tylko i wyłącznie lisy. Szczepienie odbędzie się na całym terytorium województwa podkarpackiego.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. W przypadku kontaktu człowieka ze szczepionką niezwłocznie trzeba będzie zgłosić się do lekarza. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem. Lekarz ponadto apeluje wstrzymanie się od polowań.