AktualnościPodkarpacie

Wracają żłobki i przedszkola hotele i restauracje pozostają zamknięte

Minister Zdrowia zapowiedział na konferencji prasowej zapowiedział luzowanie części obostrzeń związanych z pandemią. Zamknięte pozostają wciąż hotele, restauracje, fryzjerzy i zakłady kosmetyczne.

– Hotele, restauracje, fryzjerzy i zakłady kosmetyczne pozostają zamknięte. Żłobki i przedszkola wracają. Możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone o tydzień – przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia.

Minister zdrowia poinformował, że obostrzenia zostaną przedłużone od tydzień, do 25 kwietnia, natomiast restrykcje dot. hoteli zostają przedłużone o 2 tygodnie, do 3 maja, aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki.

– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków- powiedział minister i dodał- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń.

Tendencja malejąca?

Niedzielski wskazał, że w środę odnotowano 21283 przypadki, czyli o ponad 6 tys. więcej niż tydzień temu. Zaznaczył przy tym, że przed tygodniem mieliśmy zniekształcenie wynikające z okresu świątecznego.

Niedzielski podkreślał, że ważnym wskaźnikiem w przypadku rozwoju epidemii jest obserwacja liczba zleceń z POZ. – Od dwóch tygodni jest konsekwentnie malejąca liczba zleceń w te pierwsze dni tygodnia– powiedział. – W tym tygodniu mieliśmy 53 tysiące, w zeszłym tygodniu we wtorek, czyli to był pierwszy dzień po weekendzie, to było ponad 60 tysięcy, a dwa tygodnie wcześniej, to było w poniedziałek, blisko 80 tysięcy – przekazał.

Przedłużone restrykcje

Przedłużone zostały obowiązujące zasady bezpieczeństwa (z wyjątkami) do 25 kwietnia:
– Kościół obiekty kultu religijnego – max 1os./20m2
– Europejska poczta placówki handlowe <100m2 1 os./15m2, >100m2 1 os./20m2
– Sklep ogólnospożywczy zamknięte centra handlowe
– Kobieta u fryzjera zamknięte salony urody
– Hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Luzowanie obostrzeń

– Od najbliższego poniedziałku dopuszczamy również możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób– powiedział minister zdrowia.

Zluzowano następujące obostrzenia:
– 19 kwietnia otworzone zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.
– Od 19 kwietnia możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Sytuacja epidemiologiczna nadal trudna

W oficjalnym komunikacie ministerstwo napisało:

Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Polub i udostępnij