AktualnościKulturaPodkarpacieRzeszów

Wschód Sztuki

27 sierpnia w czwartek rozpocznie się 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Na zaproszenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej do Rzeszowa zjadą artyści z Rumunii i Bułgarii. Swoją prezentację będzie miała również Litwa. W programie wydarzenia są  spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko plenerowe na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. To jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze i nie opuszczając rodzinnego miasta, zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów.

Cel festiwalu

Przede wszystkim, w festiwalu, chodzi o budowanie duchowych i artystycznych więzi w Europie środkowo-wschodniej i  jest to nadrzędny cel, jaki w 2018 roku postawił sobie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, rozpoczynając organizację dużych wakacyjnych wydarzeń skupiających w Rzeszowie artystów z różnych państw. Także teraz ostatni wakacyjny weekend upłynie tu pod znakiem nieszablonowej rozrywki na wysokim poziomie.

Co nas czeka w tegorocznej edycji?

Spektakl- Szczęście które minęło
Spektakl- Szczęście które minęło

Przede wszystkim w tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii,Litwy i Bułgarii. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa),Teatr Narodowy im. VasileAlecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria). Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, który podczas Festiwalu da aż dwie premiery – „Show and Go!” z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego oraz „Tango and Piazzolla”, czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego.  Ogromne zainteresowanie wzbudza także przedpremierowy pokaz komedii Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera. W dużej produkcji z choreografią Magdaleny Gajewskiej i bogatymi kostiumami Zofii de Inesbierze udział aż 16 aktorów. Stronę polską, prócz rzeszowskiego Teatru, reprezentować będzie także Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka, która wystawi widowisko plenerowe pt. „VINUM”. Gospodarze zaplanowalitakże wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Teatralnego Rzeszów 2020,  recitale: gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej AnnySroki-Hryńoraz Gaby Janusz, której nowy folkowy recital zastąpi planowany wcześniej koncert litewskiego zespołu rockowego Church on Wheels. Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 wydarzenia, jakie przygotowali partnerzy z Litwy, zostaną zaprezentowane w formie rejestracji filmowej.

Nie tylko muzyka- czyli coś dla pasjonatów kultury wyższej

Wesołe kumoszki z Windsoru pokaz prasowy
Wesołe kumoszki z Windsoru pokaz prasowy

Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki – tak jak podczas I edycji – skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Jednak prócz propozycji rzeszowskiej „Siemaszki”,spektakl z własnego repertuaru zaprezentuje każdy z partnerów. To różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. W litewskiej komedii „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje” reżyser PauliusIgnatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych. Bułgarię reprezentować będzie przedstawienie „Tata ma zawsze rację” w reż. Niny Dimitrovej na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena. Rumunia odwiedzi nas z tytułem „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, poddającym refleksji dojrzewanie człowieka i tak często wykluczany przez współczesnych temat starości i przemijania. Dodatkowo goście przywiozą ze sobą również wystawy fotografii, a w przypadku Rumunii także performance muzyczny pt. „Dźwięk i kolor”.Wszystkie spektakle i wydarzenia w języku obcym będą prezentowane z polskimi napisami.

Kwestie organizacyjne

Mariaż idealny fot Saulius Jankauskas
Mariaż idealny fot Saulius Jankauskas

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad uczestnictwa stworzonych przez Teatr
i zaopiniowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Dlatego organizatorzy zaznaczają że mogą występować zmiany w programie wydarzenia.

Organizacja Festiwalu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Rzeszów.

Bilety w cenie od 5 do 30 zł do nabycia w Kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl

Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych oraz aktualności dostępne na stronie www.wchodsztuki.teatr-rzeszow.pl

 

Autor: Krauz Sebastian

 

Polub i udostępnij