PodkarpacieRzeszówSport

Wyniki Szachowej Ligi Juniorów

Liga Juniorów- 4 drużyny z Podkarpacia zagrają w październiku w turnieju Drużynowych Mistrzostw Polski 2 Ligi Szachowej Juniorów. Kilka dni temu awans wywalczyły Rzeszowski Klub Szachowy Rzeszów, KKSz Karpaty Urania MOSiR Krosno i Klub Szachowy Gambit Przeworsk.

Tegoroczny sezon

Zmagania DMP – 3 LigiPodkarpackiej Juniorów 2020 rozpoczęły się 12 stycznia w Krośnie. Ze względu na sytuację w Polsce, jej dokończenie było możliwe dopiero 25 lipca w Lubeni. Zawody rozegrane zostały z udziałem 10 zespołów z naszego województwa. Każda z drużyn grała w 6-cio osobowym składzie i musiała mieć w składzie: dwóch juniorów do 18 lat, dwóch juniorów do 14 lat, juniorkę do 18 lat oraz juniorkę do 14 lat.

W turnieju wzięło udział 10 zespołów, które grały systemem każdy z każdym, tempem gry 60 minut na partię + 30 sekund na każde posunięcie. Awans do 2 ligi wywalczyły trzy najlepsze zespoły. 1. miejsce zajął Rzeszowski Klub Szachowy, notując 7 wygranych meczów i dwa remisy. Na podium stanęły również drużyny Krośnieńskiego Klubu Szachowego Urania Krosno (7 wygranych, 2 remisy) oraz Klub Szachowy Gambit Przeworsk (5 wygranych, 3 remisy, 1 porażka). Drużyna z Krosna przegrała walkę o złoty medal punktacją pomocniczą. Do 4 Ligi Podkarpackiej Juniorów spadły drużyny, które zajęły 9 i 10 miejsce, tj. KGL Szarotka Wadowice Górne i KS Szachownica Rzeszów.

Słowa wiceprezesa

Zawody w Lubeni były jednym z pierwszych turniejów szachowym na Podkarpaciu od początku epidemii koronawirusa w Polsce.

– Jako organizatorzy musieliśmy przeprowadzić rozgrywki zgodnie z wytycznymi PZSzachu  m.in. musieliśmy dezynfekować szachy, szachownice i zegary oraz salę gry – mówi Krzysztof Skiba, wiceprezes Podkarpackiego Związku Szachowego oraz sędzia główny zawodów w Lubeni. Zawody przebiegały w niezwykle sportowej rywalizacji w duchu fair play. Było widać spragnienie juniorów z naszego województwa do rywalizacji przy szachownicach. Nastąpiło wiele zaskakujących wyników – oznacza to, że szachiści bardzo dobrze poświęcili czas lockdownu na trening szachowy – dodaje Skiba.

Kiedy kolejne emocje?

Turniej 2 Ligi Szachowej Juniorów odbędzie się w dniach 24-31października w Sypniewie (woj. wielkopolskie) i wystąpi w nim, około 45 drużyn z całego kraju. Podkarpacie, oprócz wspomnianych drużyn z Rzeszowa, Krosna i Przeworska, reprezentować będzie 2-ligowy zespół z Pilzna, GKSz Hetman Pilzno.

Z Podkarpacia w ligach Centralnych występuje jeszcze zespół LKSzGCKiP Czarna. Drużyna z Czarnej koło Dębica rywalizuje w Ekstralidze Szachowej Juniorów – najwyższa klasa rozgrywkowa. Swój start rozpoczną już w najbliższą sobotę tj. 1 sierpnia i przez 9 dni będą rywalizować w Ustroniu. Drużyna LKSzGCKiP Czarna jest obecnym Drużynowym Mistrzem Polski Juniorów, który w poprzednim roku, zdobyła nie przegrywając żadnego meczu. W Ekstralidze Szachowej Juniorów rywalizuje 10 drużyn.

– Mam nadzieję, że wszystkie zespoły z naszego województwa pojadą na turniej, bo to spore wyzwanie nie tylko sportowe, ale też finansowe. Wyjazd 6-osobowej drużyny z trenerem na osiem dni, to jak na szachy ogromny koszt. Mam również ogromną nadzieję, że również i w tym roku będziemy mieli na Podkarpaciu Drużynowego Mistrza Polski Juniorów w szachach.

Kolejność końcowa sezonu 2020 w 3 lidze podkarpackiej juniorów:

  1. RzKSz Rzeszów,
  2.  KKSz Karpaty Urania MOSiR Krosno,
  3. KS Gambit Przeworsk,
  4. LKS Parnas Stara Wieś,
  5. LKS Sanovia Lesko,
  6. UKS SP1 Brzozów.,
  7.  MKSz Gryf Dębica,
  8.  GKS Szach Mat Wiśniowa,
  9.  KGL Szarotka Wadowice Górne,
  10. KS Szachownica Rzeszów,

Szczegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/tdr_6201/

Zdjęcia: https://www.facebook.com/pdkzwszach/posts/1726420920893432

 

Autor: Krauz Sebastian

Polub i udostępnij