AktualnościRzeszów

Wywiad z przewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z przewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Szymonem Szurlejem. 

 

Witam, skąd pomysł na powstanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego?

Szymon Szurlej: Pomysł Młodzieżowego Sejmiku pojawił się w mojej głowie ponad rok temu – w trakcie posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży, w którym brałem udział. To wtedy po raz pierwszy pomyślałem, że potrzebujemy organu, który zjednoczy w sobie wszystkich młodych, ambitnych ludzi. Na Podkarpaciu brakowało organizacji, która pozwalałaby działać na większą skalę młodym osobom, która by umożliwiała współpracę między pojedynczymi młodzieżowymi radami.

Młodzieżowy Sejmik odpowiada na potrzeby młodych ludzi. Pozwala podnosić sprawy lokalne, gminne, na poziom wojewódzki. Jest platformą, która łączy ze sobą młode pokolenie.

Pomysł Młodzieżowego Sejmiku był odpowiedzią na te potrzeby młodych działaczy. Wynikało to również z mojego doświadczenia. Z chęci poznania nowych osób, z którymi mógłbym współpracować, od których mógłbym nauczyć się nowych rzeczy i tworzyć wspólnie coś wyjątkowego.

Opowiedz coś o inicjatywach podjętych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego

Szymon Szurlej: Na naszym facebookowym profilu trwa wydarzenie ‘’Wywieszam flagę w weekend majowy’’. Chcemy tą inicjatywą zachęcić wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego do wywieszania barw narodowych 2 i 3 maja i w ten symboliczny sposób wspólnie obchodzić święta państwowe. W związku z tą akcją wystosowaliśmy list otwarty do mieszkańców naszego województwa, który znajduję się na naszej stronie. Na naszym wydarzeniu codziennie pojawiają się nowe treści odnoszące się do historii symboli narodowych i naszego kraju. Zachęcam wszystkich, aby wziąć udział w naszej akcji i wywiesić flagę 2 maja. Zapraszam również na nasze wydarzenie

Kilka dni temu na naszej stronie pojawił się raport o edukacji zdalnej w naszym województwie. Jest to część ogólnopolskiej akcji, w którą się włączyliśmy. Nasza publikacja ma pomóc w udoskonaleniu nauczania zdalnego. Zebraliśmy opinie uczniów i studentów z całego województwa i stworzyliśmy raport, który odpowiada na pytania co należy poprawić w kwestii nauczania online.

Jako Młodzieżowy Sejmik rozpoczęliśmy akcję podziękowania dla pracowników służby zdrowia. Na naszym facebookowym koncie został zamieszczony kolaż zdjęć członków Sejmiku, którzy trzymali w swoich dłoniach kartki z napisami, m.in. #Dziękuję, #DziękujęMedykom, #DziękujęLekarzom #DziękujęRatownikom #DziękujęPielęgniarkom. W ten sposób pokazaliśmy naszą solidarność oraz szacunek dla tych, którzy podejmują ciężką walkę z wirusem na pierwszej linii frontu. Do naszej akcji zaprosiliśmy młodzieżowe organizacje z całej Polski, które kontynuowały naszą inicjatywę.

Jesteśmy młodą organizacją. Cały czas pracujemy, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. W tym celu rozpoczęliśmy akcję ‘’Poznaj swojego Przedstawiciela”. Co tydzień, w poniedziałek, na naszej stronie przedstawiamy kolejne sylwetki naszych przedstawicieli Sejmiku.

Dodatkowo włączamy się w różne młodzieżowe akcje i wydarzenia. O wszystkim na bieżąco informujemy na naszej facebookowej stronie.

W ramach Młodzieżowego Sejmiku funkcjonują Komisje Problemowe, które ze względu na okres pandemii obradują online. Zapewniam, że za niedługo pojawią się  nowe pomysły i inicjatywy.

Z tego co można było obserwować byłeś również w Radzie Młodzieży Rzeszowa i w Sejmie Dzieci i Młodzieży, teraz jesteś przewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku, skąd ta chęć działania u Ciebie?

Szymon Szurlej: Starałem się aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, lokalnym. Wynika to z poczucia obowiązku i odpowiedzialności. Taka działalność sprawia mi również przyjemność. To, że mogę komuś pomóc, że mogę mieć wpływ na to, co się dzieje. Przyszłość leży w rękach młodych ludzi. Naszym zadaniem, również moim, jest angażować się sprawy społeczne, młodzieżowe. Powinniśmy od siebie wymagać, pracować, zbierać doświadczenie, aby już w dorosłym życiu podejmować dobre decyzje i móc dobrze służyć innym.

Ja cały czas jestem gotowy na nowe wyzwania. Chciałbym jak najwięcej dać od siebie. Wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Chcę to robić, wiem, że mogę, dlatego nie uchylam się od podejmowania nowych wyzwań.

Czy młodzi młodzi ludzie twoim zdaniem chcą działać społecznie? Co zrobić by ich do tego zachęcić?

Szymon Szurlej: Trzeba przede wszystkim pozwolić im działać. Dać możliwość realizacji swoich pomysłów. Młodzi ludzie mają wiele energii i zapału, które wykorzystują i mogą wykorzystywać do działania. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które będą tylko krytykować i narzekać. Tego niestety nie zmienimy…

Warto młodym osobom pokazać, że mogą, że ich praca ma sens a ich głos się liczy. Przez lata ocierało się stwierdzenie, że ‘’dzieci i ryby głosu nie mają’’. Dlatego też wiele osób myśli, że nic ‘’nie mogą’’ i nie ma sensu podejmować trudu. To trzeba zmieniać. Jako Młodzieżowy Sejmik pokazujemy, że młodzi mogą rzetelnie pracować i wypracowywać pewne rozwiązania. Zachęcamy wszystkim do współpracy. Każdy do nas może napisać, do Przedstawiciela ze swojej okolicy. Zgłosić swój pomysł czy opisać problem, z którym się spotkał. Zachęcamy do działania i deklarujemy swoją pomoc. I to, co podkreślam: to my tworzymy nasz świat i to my możemy go zmieniać.

Jak twoim zdaniem wygląda współpraca młodych ludzi o różnych poglądach w województwie podkarpackim? Wiemy jak wygląda obecna scena polityczna. Która często przenosi się z polityki sejmowej na lokalną i kontakty międzyludzkie. Czy to jest twoim zdaniem możliwe, jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić?

Szymon Szurlej: Każdy z nas ma swoje poglądy i przekonania polityczne. Jest to jednak sprawa indywidualna każdego człowieka. Ja często lubię podejmować dyskusję na tematy polityczne. Nie są to nigdy kłótnie, ale merytoryczne rozmowy. Nie ma nic złego w rozmowach politycznych i małych ‘’debatach’’. Ważne żeby zawsze one były w pełni kulturalne i oparte na argumentach i faktach.

Ja nikogo nie oceniam ze względu na jego przekonania. Staram się z każdym współpracować. Są takie wartości i cele, które jednoczą większość młodych działaczy. W sprawach kluczowych, przy tworzeniu nowych przedsięwzięć, sprawy polityczne odchodzą na boczny tor. Wtedy liczy się praca nad danym tematem i wspomniana współpraca.

Warto, abyśmy wszyscy nie przekładali polityki na codziennie życie i relację z bliskimi. Ja zapewniam, że można współpracować ponad podziałami politycznymi.

Może to zbyt wczesne pytanie, ale czy jesteś zainteresowany zrobieniem kariery politycznej? Jeśli tak, to gdzie widzisz się w niej za 10 lat?

Szymon Szurlej: Nigdy o tym nie myślałem. Oczywiście mam swoje marzenia i cele, ale nie są one bezpośrednio związane z polityką. Będę dalej pracował i rozwijał się w swoich zainteresowaniach. Zobaczymy dokąd mnie to doprowadzi… Jeśli mógłbym w przyszłości pełnić jakąś rolę w polityce to robiłbym to z myślą o innych, a nie dla swojej ‘’kariery’’.

 

Foto: Profil Facebook Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Polub i udostępnij