Zdrowie

„Drive thru” – jedź i się przebadaj – punkty pobrań dla osób objętych kwarantanną. Zobacz gdzie?

Obecnie cztery, docelowo pięć punktów pobrań typu „drive thru” powstanie na Podkarpaciu. Wymazy w kierunku wirusa SARS-CoV-2 pobierane będą przez odpowiednio zabezpieczony personel medyczny, bez konieczności wysiadania pacjenta z samochodu.

W województwie podkarpackim uruchomiono punkty pobrań badań na koronawirusa typu „drive thru”. Można to tłumaczyć jako „jedź i się przebadaj” – Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym – poinformowała w czwartek Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Schemat postępowania  wygląda tak, że osoba, która przebywa w kwarantannie, dzień wcześniej dostanie SMS-a, że w 12. dniu powinna odbyć badanie w punkcie drive thru. W wiadomości będzie także podana strona internetowa, na której można zapoznać się z informacjami na temat tego badania.

Zostanie również przygotowana specjalna mapa z punktami, gdzie będzie można pójść na badanie.  Osoba na kwarantannie zadzwoni do punktu, do którego będzie się udawała własnym transportem tego 12. dnia i umówi się na określoną godzinę – precyzuje rzecznik wojewody.

Taki rodzaj działania jest rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, a działanie finansowane jest przez NFZ.

Obecnie mamy cztery takie punkty mieszczące się przy szpitalach w Przemyślu, Jaśle, Mielcu, Jarosławiu.  Przygotowywany jest piąty przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, przy ul. Lwowskiej 60 w Rzeszowie.

Polub i udostępnij