Zdrowie

Księża z diecezji rzeszowskiej przekazali blisko 370 000 zł na walkę z koronawirusem

19 kwietnia 2020 r., zakończyła się zbiórka przeprowadzona wśród duchowieństwa diecezji rzeszowskiej. Ma ona wesprzeć wybrane szpitale, Domy Pomocy Społecznej i Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze leżące na terenie diecezji. W sumie zebrano 367 406 zł.

Inicjatorem zbiórki byli księża diecezji rzeszowskiej, którzy w ten sposób chcieli odpowiedzieć na potrzeby ludzi dotkniętych epidemią koronawirusa, a także trudną sytuację personelu medycznego. Zbiórkę, którą nazwano „kapłańskim darem miłosierdzia”, poparł bp Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski i bp Kazimierz Górny. Podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, 9 kwietnia, bp Jan Wątroba zachęcał księży do aktywnego włączenia się w akcję.

Ograniczania i trudności, jakie przeżywamy w tym czasie epidemii, nie mogą stłumić naszej wrażliwości wobec potrzebujących pomocy. Obok posługi słowa i sakramentów, która jest obecnie sprawowana w ograniczonej formie, niech tym wyraźniej objawi się trzecia nasza posługa – posługa miłości

– powiedział hierarcha cytowany przez oficjalny portal diecezji rzeszowskiej.

Zbiórka rozpoczęła się w Wielki Piątek, 10 kwietnia. Księża wpłacali pieniądze przez dziesięć dni do Niedzieli Miłosierdzia. W sumie na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która przekaże zebrane pieniądze placówkom medycznym i opiekuńczym, duchowni wpłacili 367 406, 17 zł. Zebrane pieniądze, po konsultacjach z władzami województwa podkarpackiego i zapoznaniu się z potrzebami szpitali leżących w części diecezji rzeszowskiej na terenie województwa małopolskiego, zostały podzielone na następujące placówki:

Szpital Specjalistyczny w Gorlicach (dofinansowanie zakupu respiratora),

Szpital Specjalistyczny w Jaśle (dofinansowanie zakupu nowoczesnego 4-głowicowego aparatu USG),

Szpital Miejski w Rzeszowie (zakup respiratora na oddział noworodków z podejrzeniem COVID-19),

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie (zakup sterylizatorów parowych laboratoryjnych dla materiału zakaźnego)

Domy Pomocy Społecznej i Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze prowadzone przez Caritas

– czytamy w komunikacie.

Źródło: Diecezja Rzeszowska

Polub i udostępnij