Gospodarka

Mieszkańcy Podkarpacia złożyli rekordową ilość elektronicznych PITów

Padł kolejny rekord – na Podkarpaciu ponad 766 tys. deklaracji podatkowych za 2019 r. złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez usługę Twój e-PIT. Do tej pory podkarpaccy podatnicy otrzymali już blisko 616  mln złotych z tytułu nadpłaconego podatku PIT.

KAS co roku obserwuje rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i kolejnymi e-usługami resortu finansów, takimi jak Twój e-PIT. Według wstępnych danych w 2020 r. padł nowy rekord deklaracji złożonych elektronicznie – w skali kraju to ponad 18,3 mln (ogółem złożono ok. 20,9 mln PITów). W województwie podkarpackim odnotowano blisko 872 tys. wszystkich deklaracji, w tym ponad 766 tys. w formie elektronicznej.

Ten wynik to m.in. zasługa usługi Twój e-PIT, przez którą wpłynęła niemal połowa elektronicznych rozliczeń (podatnicy korzystali także z elektronicznych rozliczeń poprzez e- Deklaracje). Podkarpaccy podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej skorzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT (360 tys.  do 273 tys. rok wcześniej), dzięki któremu nie musieli sami wypełniać wszystkich pozycji deklaracji czy  przeprowadzać obliczeń. Ostateczne dane dotyczące wszystkich rozliczeń będą znane za ok. 2 tygodnie, kiedy wszystkie papierowe PIT-y, złożone w ostatnich dniach maja, dotrą do urzędów skarbowych – mówi mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy KAS.


Wsparcie dla podatników

Pomagając podatnikom w rozliczeniach rocznych Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległe urzędy skarbowe zapewniły także szerokie wsparcie w ramach obsługi telefonicznej. Nasi pracownicy obsłużyli w tym czasie około 320 tys. połączeń telefonicznych, odpowiadając najczęściej na pytania o ulgi, rozliczanie działalności gospodarczej, wpłacone zaliczki, termin zwrotu nadpłaty w podatku czy możliwość uzyskania zaświadczeń o dochodach lub niezaleganiu w podatkach.

Szybkie zwroty nadpłaconego podatku

Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników. To nasze priorytetowe zadanie  i dokładamy wszelkich starań żeby pieniądze wracały do podatników jak najszybciej. Do tej pory, dokonaliśmy już ponad 508 tysięcy zwrotów z tytułu nadpłaconego podatku PIT na łączną kwotę blisko 616 mln złotych.

(ip)

Polub i udostępnij