NGO

Miliony dla 8 pomysłów na biznes. Rekord Platformy startowej Start In Podkarpackie

System zabezpieczeń do sklepów z elektroniką, oprogramowanie służące wydajności plonów rolniczych czy inteligentne sterowanie mikroretencją w miastach to przykłady innowacyjnych pomysłów, które zostaną wprowadzone na rynek dzięki Platformie startowej Start In Podkarpackie, koordynowanej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Z Rzeszowa pochodzi najwięcej startupów, którym przyznano po niemal milionie złotych dofinansowania w II rundzie konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Do II rundy konkursu dla startupów (poddziałanie 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”) mogły się zgłaszać firmy z pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowanie przyznała 23 firmom. Aż osiem z nich inkubowanych było w Platformie startowej Start in Podkarpackie. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy i tamtejsza Platforma startowa Wschodni Akcelerator Biznesu z 7 projektami. Startupem, którego pomysł został najwyżej oceniony przez PARP i uzyskał niemal 980 tys. zł dofinansowania jest CODICARE. Spółka wprowadzi na rynek Zintegrowany Inteligentny System Zabezpieczeń Produktów. To rozwiązanie dla salonów sprzedaży, służące do zabezpieczeń produktów przed kradzieżą, zwłaszcza elektroniki –smartfonów, tabletów, laptopów, aparatów fotograficznych.
„Dziś powszechnie posiadają one zabezpieczenie linkowe. Nasz system Codicare jest podobnym zabezpieczeniem, ale prostszym w obsłudze i dającym lepszą ochronę. To system zintegrowany. Składa się nie tylko z tego fizycznego elementu, który podczas próby kradzieży wysyła sygnały dźwiękowe, ale też posiada funkcje analityczne. Firma, która wdroży nasze rozwiązanie, będzie miała szczegółowe dane na temat zainteresowania poszczególnymi produktami, bo otrzyma informację o liczbie podniesień danego modelu telefonu. To pozwoli jej ocenić skuteczność promocji. Codicare pozwala także mieć pod stałą kontrolą samo zabezpieczenie, w systemie jest informacja, czy nie zostało ono uszkodzone, czy nie nastąpiła utrata zasilania, czy każdy produkt jest chroniony. Kolejna funkcjonalność to zintegrowanie systemu z monitoringiem – w razie kradzieży przekierowuje on kamery w obszar, na którym do niej doszło, by potem zapis przekazać policji” – opisuje Dominik Giża, prezes Codicare Sp. z o.o.

Zabezpieczenie podłączone do produktu, wyposażone jest w pełną elektronikę, która w razie kradzieży cały czas wysyła sygnał. W tradycyjnych
systemach sygnalizatory są montowane w meblach, więc obsługa nie zawsze ma wiedzę, z której strony regału jest złodziej. Twórcy systemu opracowali go na podstawie informacji zebranych z runku. Zadbali, by zabezpieczenie można było szybko i łatwo zamontować, a system dawał precyzyjną wiedzę o ochronie towaru. – To bardzo konkurencyjne i ciekawe rozwiązanie na tym rynku – zapewnia Dominik Giża. Spółka jest zarejestrowana w Rzeszowie. – Inkubacja na Platformie Startowej sprawiła, że powstał solidny plan urynkowienia naszego pomysłu. Przygotowaliśmy kamienie milowe wprowadzenia produktu do sprzedaży. Opracowaliśmy model biznesowy, opisaliśmy nasze pomysły w sposób przejrzysty i dzięki wsparciu ekspertów dowiedzieliśmy się, jakie mamy dodatkowe możliwości dotarcia do odbiorców. Pomoc dotyczyła także odpowiedniej prezentacji naszego rozwiązania, przygotowanie loga. To kwestie, które startupy odsuwają na dalszy plan, a mają duży wpływ na sukces sprzedażowy.

System na „oberwanie chmury”

Kwotą blisko 800 tys. zł PARP wesprze innowacyjny projekt rzeszowskiej spółki AQUARes pn.: „AQUARes Miejski rozproszony system sterowalnej mikroretencji jako sposób na dostosowanie miast do zmian klimatycznych”, który doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy na świecie. Jest to rozwiązanie unikatowe i obecnie trwa procedura patentowa. – „Proponowany przez nas projekt wychodzi na przeciw postępującym zmianom klimatycznym i zjawiskom z nich wynikającym tj. deszcze nawalne i susze. Pozwoli on zretencjonować wodę deszczową w terenach o zwartej zabudowie, jak również zminimalizować skutki tzw. miejskiej wyspy ciepła” – podkreśla Wojciech Szymborski, prezes AQUARes. – „To
rozwiązanie dla miast, skupiających ponad 100 tys. mieszkańców. Właśnie takie aglomeracje mają kłopot z deszczami nawalnymi. Duże, wyasfaltowane i zabudowane, a więc uszczelnione powierzchnie, uniemożliwiają wsiąkanie wody, która spada w krótkim czasie, wraz z ulewnym deszczem i nie mieści się w kanalizacji. Dochodzi do tzw. powodzi błyskawicznej. Takich zjawisk jest coraz więcej, stąd pomysł, by pomóc miastom zaadoptować się do nich.”

Na wdrożenie innowacyjnego pomysłu milion otrzyma także D.A.VAC Sp. z o.o., która opracowała innowacyjną w skali świata technologię nanoszenia na szkło „diamento- podobnych”, wysoce transparentnych, cienkich powłok ochronnych typu DLC. Ostatnim z ośmiu podkarpackich pomysłów jest Quickersim Automotive Sp. z o.o., która opracuje i wprowadzi na rynek oprogramowania do obliczeń termicznych baterii pojazdów elektrycznych, niezbędne dla producentów tej branży.

„W sumie do II rundy konkursu ogłoszonego przez PARP zgłosiło się 49 startupów z całej Polski, a wartość złożonych wniosków opiewała na kwotę blisko 47 mln zł. Ostatecznie, na podstawie oceny wniosków, dofinansowanie otrzyma około połowa z nich. W dalszym ciągu w budżecie konkursu pozostają środki, które są oferowane w kolejnych rundach konkursu”tłumaczy Jolanta Wiśniowska, kierownik projektu „Platformy Startowe Start In
Podkarpackie”, który od ponad roku realizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Polega on na przygotowaniu z pomocą ekspertów koncepcji biznesu i dopracowaniu
produktu, na który będzie można uzyskać dofinansowanie i wprowadzić na rynek. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Nabór nowych pomysłów do kolejnych tur inkubacji jest ciągły.
Aktualne informacje i szczegółowy harmonogram znajdują się na stronie:
www.startinpodkarpackie.pl.

„Start In Podkarpackie” jest jednym z sześciu projektów w kraju, finansowanych z Programu
Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju
Przedsiębiorczości (PARP).

Zdjęcie: Archiwum RARR S.A.

Polub i udostępnij