Zdrowie

Od 4 maja ruszą wyspy w centrach handlowych, hotele, muzea i.. stadniny koni!

Wiceminister Zdrowia, Jan Cieszyński poinformował, iż rząd przeanalizował ponad 2400 uwag do rozporządzenia o II etapie odmrożenia gospodarki.  Rządzący zdecydowali się wprowadzić kilka zmian w wydanym 29 kwietnia rozporządzeniu.

29 kwietnia na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawicki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili etapy odmrażania gospodarki.

Zaledwie kilkanaście godzin przed wprowadzeniem II etapu odmrażania gospodarki, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze, że resort otrzymał aż 2 400 uwag, które musiały zostać rozpatrzone. W związku z tym dotychczas znane wytyczne częściowo uległy zmianie. Za najistotniejszą zmianę uznaje się zniesienie obowiązku utrzymywania dwumetrowego dystansu w miejscu publicznym przez członków rodziny, bądź osoby mieszkające ze sobą.

 

 

Rusza branża turystyczna
Od 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe, w weekendy będą działały sklepy budowlane wybrane instytucje kultury, takie jak muzea, biblioteki i galerie sztuki. Prawdopodobnie z powodu protestów, które przetoczyły się przez Polskę podczas weekendu,  zostanie zniesiony wymóg dwutygodniowej kwarantanny dla pracowników i uczniów transgranicznych.

Wyspy w centrach handlowych
Kolejną zmianą jest wznowienie działalności tzw. wysp handlowych, czyli np. punktów informacyjnych, bądź sklepów zlokalizowanych na korytarzach centrów handlowych. W Rzeszowie dotyczyć to będzie Punktów Obsługi Mieszkańca, komisów, banków i innych drobnych punktów usługowych zlokalizowanych w galeriach handlowych.

W stadninie koni bez maski
Rada Ministrów zgodziła się także na otwarcie stadnin koni, pod warunkiem, że równocześnie w obiekcie będzie przebywać niewielka grupa osób. Co więcej, ludzie na terenie stadniny nie będą zmuszeni do noszenia maseczek ochronnych.

Fryzjerzy i kosmetyczki poczekają najdłużej
Trzeci etap luzowania restrykcji wejdzie w życie dopiero za jakiś czas i będzie dotyczyć branży gastronomicznej. Najprawdopodobniej najdłużej poczekają na otwarcie zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, w których wg rządu, ze względu na bezpośredni kontakt z personelem istnieje największe ryzyko zakażenia koronawirusem.

Polub i udostępnij