Gospodarka

Skarbówka przyjęła już ponad pół miliona PIT-ów

Podatnicy na Podkarpaciu złożyli już ponad 550 tysięcy rozliczeń PIT. Prawie 90 % to zeznania złożone  drogą elektroniczną. Załatw sprawę z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu.

Akcja rocznego rozliczenia PIT ruszyła 15 lutego. Tradycyjnie marzec i kwiecień to miesiące intensywnej obsługi podatników w urzędach skarbowych, związanej z rozliczeniem rocznym. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia.

W tym roku z obowiązku rozliczenia (złożenia zeznania i wpłaty podatku) można wywiązać się do końca maja, a urzędy skarbowe ze względu na bezpieczeństwo sanitarne i czasowe ograniczenie dostępu do urzędów, zachęcają do zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową i elektronicznego rozliczenia PIT.

Do tej pory podatnicy na Podkarpaciu złożyli ponad 550 tys. rozliczeń PIT, z czego prawie 90 % wpłynęło w formie elektronicznej.

Przypomnijmy, że zaletą elektronicznych rozliczeń jest szybszy zwrot podatku – do 45 dni, a podatnicy mają dwie możliwości, aby skorzystać z elektronicznego rozliczenia:
 usługa Twój e-PIT – czyli gotowe zeznania udostępnione na stronie www.podatki.gov.pl,
– wysłanie zeznania PIT przez aplikację e-Deklaracje.

Istnieje także możliwość rozliczenia się w tradycyjny sposób – urzędy skarbowe udostępniły możliwość wrzucenia zeznań rocznych, a także różnego rodzaju deklaracji, pism i innych dokumentów do specjalnych urn znajdujących się w siedzibach urzędów przy wejściu głównym. Zeznanie w formie papierowej można również przesłać pocztą.

Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim na bieżąco ewidencjonują i analizują wszelkie deklaracje podatkowe, w tym zeznania roczne składane przez osoby fizyczne i prawne, które wpływają do urzędów. Na bieżąco dokonywane są także zwroty podatku, wynikające z zeznań rocznych.

Podatnicy, którzy potrzebują pomocy mogą skorzystać ze wsparcia telefonicznego oferowanego przez poszczególne urzędy skarbowe (wykaz dostępny tutaj). Dziennie to tysiące połączeń telefonicznych, w ramach których eksperci Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają najczęściej na pytania o ulgi, rozliczanie działalności gospodarczej, wpłacone zaliczki, termin zwrotu nadpłaty w podatku czy możliwość uzyskania zaświadczeń o dochodach lub niezaleganiu w podatkach. Również Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie uruchomiła specjalny numer telefonu (17 85 03 670), pod którym można uzyskać informacje dotyczące rozliczeń PIT za 2019 r.

Załatw sprawę z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu
Sprawdź, jakie wybrane, popularne sprawy z zakresu podatków i cła możesz załatwić online bez wychodzenia z domu. Lista usług online oferowanych przez urzędy skarbowe jest dostępna na podatki.gov.pl. Jeśli nie znajdziesz interesującej cię sprawy, możesz napisać pismo ogólne do urzędu przez ePUAP i podpisać je profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

(ip)

Polub i udostępnij