Kultura

XVI edycja Rzeszów Carpathia Festival odbędzie się jesienią?

XVI edycja Rzeszów Carpathia Festival miała odbyć się 15-17 maja 2020 na rzeszowskim Rynku. Niestety w związku z sytuacją epidemiczną festiwal jest obecnie zawieszony na bliżej nieokreślony czas.

– W związku z występującą w Polsce i na świecie sytuacją epidemiczną informujemy, że Carpathia Festival nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 15-17 maja. O wszelkich dalszych zmianach będziemy informować – czytamy na stronie festiwalu.

Anna Czenczek, dyrektor Festiwalu poinformowała nas, że z uwagą śledzi działania władz w kontekście epidemii. Jak tylko będzie możliwe przeprowadzenie festiwalu, to się odbędzie – nie mogę w tym momencie określić, czy będzie to w sierpniu, wrześniu, czy w październiku – powiedziała Anna Czenczek.

Carpathia Festival to międzynarodowy festiwal muzyczny odbywający się corocznie w Rzeszowie. Jest to obecnie wydarzenie kulturalne o światowym zasięgu, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Główną nagrodą jest promocja zwycięzcy poprzez dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej – 15.000 zł, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka.

Do tej pory na „Rzeszów Carpathia Festival” zgłosili się wokaliści i zespoły z 30 krajów świata, a wśród laureatów znaleźli się m.in.: zespół Pectus, Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś, Marek Ztracený (zdobywca czeskiego Słowika), Peter Cmorik (zdobywca słowackiego Złotego Słowika). W koncertach gwiazd wystąpili m.in.: Agnieszka Fatyga, Kasia Kowalska, Ryszard Rynkowski, Natalia Kukulska, Maja i Andrzej Sikorowscy, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Patrycja Markowska, Janusz Radek, Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska, Ewa Farna, Gordon Haskell, Kamil Bednarek, Michał Szpak i zespoły: Pectus, Kombii, Bracia, Bajm, Łzy, De Mono, Varius Manx, Perfect Symfonicznie, RSC, Universe.

W 2017 r. po raz pierwszy nagrody przyznały takie instytucje jak: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie. Krzysztof Dzikowski – autor legendarnych polskich przebojów, m.in.: „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Tak bardzo się starałem”, „Niebo z moich stron”, „Śpiewam pod gołym niebem” – był Gościem Honorowym Festiwalu w 2018 r.

Polub i udostępnij