KulturaPolityka

Atlas Nienawiści – aktywiści LGBTQ docenieni w Berlinie


 Atlas Nienawiści

Podczas gdy wiele osób z rozpaczą przyglądało się sytuacji osób LGBT+ w Polsce, kilkoro aktywistów zwróciło oczy całego świata w tym kierunku. Stworzyli oni mapę samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin, czyli w praktyce utworzyły strefy wolne od ideologii LGBT. Krzywdzące uchwały zostały zaakceptowane na 30 % obszaru całego kraju. Głównie w trzech województwach – Podkarpackim, Świętokrzyskim i Małopolskim.

Owa Karta opracowana przez działaczy Instytucji Ordo Iuris w imię ochrony rodziny apeluje np. by samorządowe programy dotyczące przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi i narkomanii „uwzględniały zasadę poszanowania integralności rodziny”, nie dotowały organizacji, które podważają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny i nie oferowały ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Strona młodych pozwala na śledzenie każdej gminy, w której taki projekt został złożony. Mamy dostęp do informacji czy uchwałę przyjęto, odrzucono, czy może wciąż trwają nad nią prace.

Atlas Nienawiści znacznie rozszerzył informację o LGBT free zone w skali kraju jak i świata. Mapę nietolerancji przedstawiono w gmachu Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2019 r. Pomogło to uzmysłowić ludziom, jak bardzo powszechna w Polsce jest homofobia oraz jak ogromne podziały występują w naszym społeczeństwie. Zagraniczne media nadały sprawie jeszcze większego rozgłosu. Praca czwórki młodych działaczy została zauważona.

Atlas Nienawiści

 

Nagroda CSD Berlin – Berlin Pride

Co roku w drugiej połowie lipca w Berlinie odbywa się jedno z największych wydarzeń w Europie organizowanych przez LGBT. Jest to parada, w której zwykle bierze udział kilkaset tysięcy osób. Sam festiwal zaczyna się jednak już pod koniec maja i obejmuje kilka wydarzeń, które kończy Pride Week.

CSD oznacza Christoper Street Day i ma miejsce na pamiątkę wydarzeń w Stonewall, czyli pierwszego wielkiego sprzeciwu, powstania osób LGBTQ przeciwko brutalnym atakom policji w 1969 roku. Nagroda Soul of Stonewall berlińskiego wydarzenia w zeszłym roku trafiła w ręce Czeczenki Tatiany Winiczenko, która pomagała w ucieczce prześladowanym i więzionym homoseksualistom. W tym roku nagrodę za organizatorzy zdecydowali się przyznać twórcom Atlasu Nienawiści. Otrzymali ją Paulina Pająk , Paweł Preneta, Jakub Gawron oraz Kamil Maczuga za upór oraz konsekwentne przeciwdziałanie w kwestii uchwał przeciwko LGBTQ. Również za działania w Parlamencie Europejskim, które sprawiły, iż miasta partnerskie zajęły swoje stanowisko wobec gmin, w których przyjęto dyskryminujące uchwały.

Jestem oburzona wykreowanym w przestrzeni publicznej określeniem „Strefy wolne od LGBT” – nie zgadzam się na wykluczenie nas ze wspólnoty. Ludzie LGBT+ żyją, kochają i umierają w Polsce – Mówi zaangażowana aktywistka, wykładowczyni akademicka oraz pedagożka Paulina Pająk.

Rzeszów, marsz równości zdj. Serhii Kovalchuk

Z kolei Jakub Gawron, współorganizator Marszu Równości w Rzeszowie, stwierdził: Moja praca przy Atlasie jest protestem przeciwko wykluczaniu i dehumanizacji naszej społeczności. Nie zgadzam się na kampanię nienawiści prowadzoną na wszystkich poziomach od radnych, przez telewizję państwową do prezydenta.(***) Te uciszane, wykluczane i prześladowane osoby muszą wiedzieć, że mają sojuszniczki i sojuszników w całym demokratycznym świecie. I ta nagroda jest wiadomością Berlina do np. 15-30 uczniów i uczennic LGBTQ z małego Klwowa: „It gets better!”  

Kamil Maczuga miał zaszczyt przemawiać podczas parady równości wraz z aktywistką Staną Iliev. Zarysował on ciężką sytuację ludzi nieheteronormatywnych w Polsce. Zaproponował także kilka rozwiązań dotykających tę społeczność problemów. Tłum. z ang. Od zeszłego roku obserwujemy nasilenie się mowy nienawiści ze strony władz publicznych w Polsce. (***)  Zdajemy sobie sprawę, że taka deklaracja dotknie głównie młode osoby LGBT z małych miasteczek i wsi. Często nie mają wsparcia rodziny, przyjaciół i szkoły. (***) Kiedy władze publiczne dyskryminują osoby LGBT, nadszedł czas na reakcję. Dlatego skontaktowaliśmy się z Parlamentem Europejskim, co zakończyło się przyjęciem rezolucji w sprawie praw LGBT. Tworzymy również mapę – atlas Nienawiści, która pokazuje wszystkim samorządom akty dyskryminacji.

By sprzeciwiać się dyskryminacji społeczności LGBT w Polsce Kamil zaproponował podjęcie kilku kroków.
Podpisz petycje takie jak ta z allout, możesz również napisać osobiste listy i e-maile do władz publicznych obszarów przeciwdziałających LGBT w Polsce Wspieraj polskie organizacje pozarządowe i swoich przyjaciół w Polsce. Uczestnicz w marszach równości w Polsce.

Ordo Iuris i pozew

Czym właściwie jest Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris? Organizacja ta za cel stawia sobie „obronę życia”. Jej działacze stoją za projektem ustawy złożonej w sejmie w 2016 roku o całkowitym zakazie aborcji. Odpowiadają się także za ochroną tradycyjnego modelu rodziny, czyli związku – tylko i wyłącznie – kobiety z mężczyzną. Wystosowali oni pozew wobec twórców Atlasu Nienawiści.

Na oficjalnej stronie Instytutu Ordo Iuris czytamy: Fałszywe informacje zawarte w wydanym przez przedstawicieli ruchu LGBT „Atlasie nienawiści” naruszają dobre imię i reputację samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin (…) Ordo Iuris, w imieniu pomówionych władz lokalnych, zdecydował się wystąpić na drogę prawną przeciwko autorom „Atlasu”. Przygotowane pozwy zawierają żądania przeprosin…

Samorządowa Karta Praw Rodzin w ogóle nie porusza zagadnienia skłonności seksualnych. Przedstawienie w taki sposób samorządów, które podejmują działania w celu wsparcia rodziny, rodziców i dzieci, stanowi, w naszej ocenie, naruszenie ich dóbr osobistych i podważanie zaufania niezbędnego do prawidłowego wykonywania zadań samorządu – stwierdził mec. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Na ten czas w tej sprawie jednak nie ma żadnych postępów.

 

 

Polub i udostępnij