Ciekawostki

Chore wybory! Kandydat na prezydenta ujawnia karty wyborcze!

Chore wybory! Wyciekł pakiet wyborczy, który listonosze mają dostarczać przed prezydenckimi wyborami kopertowymi. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Poczta Polska zawiadomiła o tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O sprawie pierwszy poinformował Stanisław Żółtek, były europoseł, obecny kandydat na prezydenta RP. Na konferencji prasowej pokazał pakiety wyborcze i wyjaśnił, w jaki sposób został ich posiadaczem. 

W skład pakietu wyborczego wchodzą: karta do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcja i zestaw kopert.

Dziennikarz RMF FM, Patryk Michalski, zdobył kolejne informacje w tej sprawie.

Pracownik firmy pakującej wyniósł dokumenty wyborcze

Wzór pakietu wyborczego zaprezentował wczoraj na konferencji prasowej Stanisław Żółtek, były europoseł i obecny kandydat na prezydenta. Polityk twierdzi, że pakiet do głosowania dostał od pracownika jednej z podkrakowskich firm, która dostała zlecenie pakowania zestawów wyborczych.

Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM Patryk Michalski, pakiety, które wyciekły, uznało za autentyczne Ministerstwo Aktywów Państwowych. To właśnie ten resort jest odpowiedzialny za zorganizowanie głosowania. Przypomnijmy – w chaosie wyborczym zafundowanym przez rządzących, Zjednoczona Prawica (PiS+ Ziobrzyści+Gowinowcy) specjalną ustawą, odebrała Państwowej Komisji Wyborczej część kompetencji – w tym nadzór nad drukowaniem kart wyborczych i przekazała to zadanie wicepremierowi Jackowi Sasinowi.

Co ważne, pakiety wyborcze w świetle prawa jeszcze nimi nie są, bo ustawa wprowadzająca wybory kopertowe jeszcze nie weszła w życie! Ta samo rozporządzenie określające wzór kart do głosowania! Wyższa izba polskiego parlamentu ma się zająć tą ustawą na posiedzeniu w dniach 5-6 maja, czyli na 5 dni przed wyborami!

Wyciek dostarcza nam dodatkowych informacji o wyglądzie karty do głosowania

Dzięki wyciekowi dowiedzieliśmy się, że karta do głosowania różni się od kart nadzorowanych przez PKW. Jak ustalił dziennikarz RMF FM, ich zabezpieczeniem ma być nadrukowana specjalnym tuszem biało-czerwona flaga.

Co ważne, na karcie nie ma dziennej daty wyborów. Określony został tylko rok – „Karta w wyborach prezydenta w 2020 roku”. To sprzeczne z dotychczasowymi wytycznymi PKW – czytamy na stronie RMF FM.

 

Oświadczenie Poczty Polskiej

Poczta Polska informuje, iż nie może odnieść się do sprawy, ponieważ nie wiemy, co dokładnie prezentował podczas konferencji kandydat na prezydenta, Pan Stanisław Żółtek. Ustalenie tego nie leży w kompetencjach Poczty Polskiej

– napisała w oświadczeniu spółka.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, spółka będzie współpracować z właściwymi organami Państwa

– napisała Poczta.

Czytaj więcej na https://RMF24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-wyciekl-pakiet-do-glosowania-w-wyborach-kopertowych-poczta-p,nId,4469329

Polub i udostępnij