CiekawostkiPolityka

Finisz kampanii prezydenckiej

Finisz kampanii prezydenckiej 2020 zbliża się wielkimi krokami. Przed nami ostatnie godziny przed ciszą wyborczą, która potrwa do niedzieli. W tym czasie wszelkie, pod karą grzywny, zabronione są jakiekolwiek rodzaje agitacji politycznych.

W drugiej turze wyborów, które odbędą się w najbliższą niedzielę (12.07), zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Kandydat PiS-u uzyskał w I turze 43,50% głosów, natomiast jego oponent 30,46%. Przez ostatnie dwa tygodnie obaj kandydaci prowadzili bardzo intensywną kampanię, jeżdżąc po Polsce i starając się przekonać jak największą grupę wyborów, do swojej osoby. W tym celu Rafał Trzaskowski odwiedził między innymi Leszno czy Świdnicę a Andrzej Duda Rzeszów i Dębicę.

Prognozy przed drugą turą

Mimo że urzędujący prezydent, wygrał pierwszą turę wyborów, to sprawa ostatecznego zwycięstwa wydaję się otwarta i każde rozwiązanie wydaje się możliwe. Nie jest bowiem tajemnicą że Rafał Trzaskowski zyskuje poparcie w ostatnim czasie. Należy również zaznaczyć, że kandydata KO poparł zarówno Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny) jak i Rober Biedroń (kandydat Nowej Lewicy). Bezpośredniego poparcia nie udzielił kandydat PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz, natomiast wielokrotnie podkreślał on, że zdecydowanie dalej mu do kandydata PiS-u. Wciąż nie wiadomo do kogo trafią również głosy Krzysztofa Bosaka (kandydata Konfederacji).  W ostatnich sondażach to właśnie oponent kandydata PiS-u wysunął się jednak na prowadzenie. A to sprawia, że finisz kampanii prezydenckiej zapowiada się naprawdę ciekawie.

 

Wyniki sondaży są jednak bardzo różne i ciężko w całą pewnością wskazać który kandydat zwycięży w niedzielnych wyborach. Z dużym przekonaniem można jednak stwierdzić, że Andrzej Duda zwycięży na Podkarpaciu. Od bardzo dawna bowiem, kandydaci PiS-u mogą liczyć w naszym województwie na wysokie poparcie lokalnej społeczności.

Kiedy poznamy wyniki?

O tym kto zostanie prezydentem naszego kraju, będziemy musieli poczekać kilka dni, aż wszystkie komisje wyborcze podadzą oficjalne wyniki w swoich okręgach. W kuluarach mówi się, że mogę być one znane w okolicach środy, jednak nie należy wykluczać, że mogą one pojawić się później.

Autor: Krauz Sebastian

Polub i udostępnij