PolskaZdrowie

Na żywo. Rząd ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki

Rząd ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Od 30 maja luzowany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od 6 maja wracają kina, teatry, filharmonie, obiekty sportowo-rekreacyjne, baseny, siłownie,  parki rozrywki, salony masażu, kluby fitness. Jest też dobra wiadomość dla nowożeńców.

 

Minister Łukasz Szumowski w podczas live w Kancelaria Premiera  powiedział: – Ogromna większość Polski ma tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Mamy ogniska w kopalniach czy fabryce, ale to są już ogniska zamknięte. Transmisji poziomej jest już niewiele. Dzięki temu możemy zaproponować kolejne poluzowanie obostrzeń. Na zdjęcie obostrzeń pozwala nam też przygotowanie naszych szpitali. Mamy ponad 80 proc. wolnych łóżek i 90 proc. wolnych respiratorów czekających na pacjentów z COVID-19. Jestem przekonany, że na koniec przyszłego tygodnia wszystkie województwa będą odnotowywały tendencję spadkową w epidemii.

 

Od soboty 30 maja wchodzi zmiana dotycząca obowiązku noszenia maseczek. W przestrzeni publicznej nie trzeba mieć maseczki! Warunkiem jest zachowanie dystansu do kolejnej osoby min. 2 metrów. Odpadają więc spacery w grupach osób, które ze sobą nie mieszkają.

 

W sklepie, środkach komunikacji, kościołach, kinach – zasłanianie ust i nosa nadal będzie obowiązkowe.
Także od soboty zniesione zostają limity osób przybywających w sklepach, na targach, poczcie, podobnie w gastronomii oraz w kościołach. Jednak w tych miejscach maseczki pozostają obowiązkowe. Do restauracji i barów nadal musimy chodzić w maseczkach. Będziemy mogli je zdjąć dopiero po zajęcia miejsca przy stoliku. Każde oddalenie się od stolika np. do toalety wiąże się z ponownym założeniem maseczki. Sale kinowe będą mogły być wypełnione w 50 proc.

Zgromadzenia do 150 osób, czyli np. demonstracje, koncerty, pielgrzymki będą ponownie możliwe. Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Wojewoda będą decydować o możliwości przeprowadzenia zgromadzenia.

 

Od 6 czerwca wracają kina, teatry, filharmonie, obiekty sportowo-rekreacyjne, baseny, siłownie,  parki rozrywki, salony masażu, kluby fitness – przy zachowaniu zasad sanitarnych. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Wesela odbędą się bez obowiązku noszenia maseczek. Będą jednak objęte limitem 150 osób.

Nadal jednak obowiązuje zasada DDM. Dezynfekcja Dystansowanie Maseczki.

Tarcza finansowa, to ponad 4 mln uratowanych miejsc pracy. Z budżetu przez Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego rozdysponowano 40 mld złotych. Czerwiec-lipiec to będą miesiące powrotu do pełnej aktywności gospodarki. Komisja Europejska potwierdza, że rozwiązania polskie okazały się skuteczne. Pozwolą one wrócić do rzeczywistości gospodarczej podobnej do tej przed wybuchem epidemii – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Polub i udostępnij