Ciekawostki

Pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej!

-Płonie skażony teren wokół wioski Czystogałówka w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej. Około 6,5 kilometra od elektrowni i tylko 1,5 kilometra od granic tzw. Czerwonego Lasu będącego jednym z najbardziej skażonych radioaktywnie miejsc. Poziom promieniowania w wiosce waha się od 2 do 10 uSv/h (milisiwertów na godzinę przyp. redakcja), a punktowo nawet 150 uSv/h. Aktualnie nie wykrywa się jednak podwyższonej radiacji w dymieczytamy na stronie napromieniowani.pl

Jakie są dopuszczalne dawki promieniowania?

-„Dla ludzi, którzy są sporadycznie narażeni na kontakt z promieniowaniem, dopuszczalna roczna dawka wynosi 6 milisiwertów, a dla pracowników, którzy mają praktycznie codzienną styczność z promieniowaniem, czyli np. obsługi reaktorów, czy osób pracujących przy przetwarzaniu źródeł promieniowania, jest to 20 milisiwertów rocznie!” – powiedział PAP Krzysztof Fornalski, fizyk z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

Autorzy strony zamieścili też screenshot z mapy przedstawiającej pożary w okolicach Czarnobyla. Widzimy skupiska pożarów zlokalizowane na terytorium wielkością odpowiadającym około czterem średniej wielkości polskim powiatom.

Na ten moment żadne stacje dozymetryczne nie zarejestrowały podwyższonego poziomu promieniowania – dodają autorzy strony.

 

Załączona fotografia została wykonana dziś z opuszczonego miasta Prypeć, które jest oddalone kilka kilometrów od zarejestrowanego pożaru. Więcej na stronie napromieniowani.pl

Polub i udostępnij