Rzeszów

Rzeszów. Za bilet w MPK-u zapłacisz kartą, telefonem lub zegarkiem!

Początkiem maja Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił system płatności zbliżeniowych w kasownikach, dzięki któremu za przejazd autobusem zapłacimy kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem, bez konieczności posiadania papierowego biletu czy Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Obecnie trwają prace doposażenia pojazdów komunikacji miejskiej.

Nowa usługa będzie dostępna w 50 autobusach: 10. Elektrycznych Solarisach, 30. przegubowych Solarisach oraz 10. 12-metrowych Autosanach. Na koniec w kasowniki z nową funkcją płatności zostaną wyposażone Mercedesy (60 sztuk) oraz 20. 10-metrowych Autobusów dostarczonych w ramach projektu RIST

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Autobusy, w których jest już możliwe kupienie biletu za pomocą karty bankowej, są oznakowane specjalną naklejką przy drzwiach lub na drzwiach w zależności od modelu pojazdu.

Bilet w kasowniku kartą płatniczą będzie można także opłacić w 60. nowych Autosanach, których dostawa rozpoczęła się w kwietniu. Łączna ilość kasowników, w których będzie można dokonać płatności kartą to 780 sztuk – największa ilość w skali kraju!

– podkreśla Chłodnicki.

W okresie doposażenia pojazdów kasownik będzie rozliczał transakcję w systemie KFT. Oznacza to, że można kupić bilet jednoprzejazdowy w cenie: normalny – 3,40 zł, z ulgą ustawową – 1,70 zł lub ulgą samorządową – 2,04 zł. Są one tańsze od biletu papierowego odpowiednio o 20 groszy, 10 groszy i 6 groszy.

Bilet kasujemy poprzez przyłożenie karty bankomatowej do czytnika kart w specjalnie oznakowanym kasowniku. Jeśli podróżny chce kupić bilet ulgowy musi przed przyłożeniem karty płatniczej wybrać na ekranie kasownika „Inny bilet”, a następnie odpowiednią ulgę. – Jeżeli tego nie wybierzemy, kasownik pobierze nam opłatę jak za bilet normalny.

Płacąc za bilet kartą płatniczą w kasowniku podczas kontroli należy mieć przy sobie dokument uprawniający do ulgi. Kontrola biletów opłaconych w kasowniku odbywać się będzie przy użyciu nowych urządzeń – przenośnych terminali płatniczych. Nowe terminale wyposażone są także w funkcję do kontroli RKM oraz możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą np. za mandat.

Zależało nam na tym, aby funkcjonalność obsługi karty płatniczej była jak najbardziej zbliżona do obsługi elektronicznej portmonetki z karty RKM. Ten cel udał się i jako pierwsi w Polsce, a może i na świecie, mamy możliwość sprawdzenia dokonanych opłat w kasowniku. Wystarczy na kasowniku wybrać „Sprawdź konto” i przyłożyć kartę płatniczą.

– chwali rzeszowskie rozwiązania Maciej Chłodnicki.

Konsekwencją integracji funkcjonalności kasownika jest to, że obsługa karty RKM wymaga dłuższego czasu przytrzymania jej przy kasowniku, od 1 sekundy do 2 sekund, ale dzięki temu w naszych autobusach nie mamy „choinki” kasowników na słupkach, jak to bywa w innych rozwiązaniach.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu płatności zbliżeniowych w kasownikach komunikacji miejskiej w Rzeszowie opisane są w „Regulaminie zakupu biletu w kasowniku za pomocą karty płatniczej” dostępnym stronie: www.ztm.erzeszow.pl.

Kolejnym etapem, który ZTM chce wdrożyć, to model rozliczania MTT umożliwiający automatyczne dobranie dla pasażera najtańszego biletu w zależności od ilości przejazdów wykonanych w ciągu 24 godzin oraz sposobu podróżowania (na przykład przejazdy z przesiadką lub bez przesiadki, taryfa czasowa, system check in – check out – taryfa przystankowa). Ten model sprawdzi się jeżeli doposażymy nasz tabor autobusowy we wspomnianą ilość kasowników, a każda nowa dostawa autobusów będzie również z obsługą płatności w kasownikach.

To rozwiązanie jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce

– przekonuje rzecznik prezydenta.

Wraz z modelem MTT uruchomiony zostanie portal pasażera, w którym będzie można zarejestrować kartę płatniczą i przeglądać historię użycia tejże karty w kasownikach.

Miastu nie udałoby się tego zrealizować gdyby nie współpraca z partnerami, a partnerami tego innowacyjnego wdrożenia dla Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie są:

R&G Plus – partner technologiczny odpowiedzialny za urządzenia takie jak kasowniki w pojazdach,

VISA – partner merytoryczny i biznesowy,

eService – partner merytoryczny i technologiczny – weryfikacja oraz rozliczenia płatności,

Solveo – partner technologiczny odpowiedzialny za moduł rozliczeniowy FCS (Fare Calculator System).

Polub i udostępnij