Ciekawostki

Sensacja! Brazylia twierdzi, że wynalazła lek na COVID19!

Pierwsze testy na chorych mają odbyć się w maju. Lek na chorobę COVID19, wywoływana przez koronawirusa SARS-COV-2, który opracowali naukowcy, ma być skuteczny w 94 proc. Powstał w laboratorium w Sao Paulo – informuje minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes.

Szef brazylijskiego resortu nauki i technologii powiedział w środę, że podczas badań laboratoryjnych nowy środek farmakologiczny wykazał 94-proc. skuteczność w leczeniu chorych na chorobę COVID19. Stwierdził też, że zdaniem naukowców środek ten powoduje występowanie bardzo niewielu skutków ubocznych. Słowa ministra cytuje m.in. serwis internetowy brazilian.report oraz  time24.news.

Według przedstawiciela administracji prezydenta Brazylii, cytowanego m.in. przez brazylijską stację TV Record, w najbliższych dniach ruszą pierwsze testy nowego preparatu na osobach chorych na COVID-19. – Badania dotyczące nowego leku będą prowadzone w siedmiu szpitalach naszego kraju na łącznej grupie 500 osób zainfekowanych koronawirusem – powiedział Marcos Pontes.

Brazylijski minister stwierdził, że do czasu rozpoczęcia testów nie może ujawnić nazwy preparatu. – W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek – dodał. Pontes stwierdził, że pierwsze testy nad nowym lekiem mogłyby ruszyć już w połowie maja. Trwałyby co najmniej cztery tygodnie.

W Brazylii do czwartku na COVID-19 zmarło 1 760 osób i potwierdzono ponad 29 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

Polub i udostępnij