Ciekawostki

UWAGA! Oszustwo! Dzwonią z „prawdziwych” numerów infolinii bankowych i wyłudzają wrażliwe dane – uważajcie!

UWAGA! Oszustwo!  Dzwonią z „prawdziwych” numerów infolinii bankowych i wyłudzają wrażliwe dane – uważajcie! – donosi serwis sekurak.pl.

Od kilku dni o procederze informują dwa duże banki, których sprawa dotyczy, są to: bank PKO BP, oraz ING:

W ostatnim czasie obserwujemy zwiększoną aktywność oszustów podszywających się pod infolinie banków. Zachowaj ostrożność – możesz stracić wszystkie pieniądze, będąc przekonanym, że działasz zgodnie z instrukcjami swojego banku.

Czy hackują infolinie bankowe? Nie, ale jako numer dzwoniącego widzisz prawdziwy numer infolinii Twojego banku. Jak to możliwe? – wszystko przez pewną słabość technologii GSM. Tutaj każdy ufa każdemu, więc nie jest trudno podszyć się pod dowolny numer i wykonać rozmowę czy wysłać SMS-a. Co więcej, zwykły użytkownik nie jest w stanie rozpoznać czy rozmowa realizowana jest z legalnego miejsca, czy następuje podszycie się pod numer.

Cała akcja kończy się często na wyłudzeniu SMS-a zakładającego u ofiary zaufanego odbiorcę (który nie wymaga potwierdzania transakcji dodatkowymi kodami) – czyli w skrócie wyczyszczenie konta ofiary.

Co robić?

  1. Nie podawaj NIKOMU loginu / hasła do bankowości przez telefon (nikomu, nawet „legalnemu” konsultantowi)
  2. Nie podawaj w rozmowie z konsultantem kodów potwierdzających transakcje (na infolinii np. ING możesz zostać poproszony o podanie kodu potwierdzającego tożsamość i tylko taki możesz podać przez telefon)
  3. Najlepiej w trakcie takiej rozmowy rozłącz się i sam wykonaj połączenie telefoniczne do banku – wtedy na pewno trafisz do „dobrej infolinii”. Pamiętaj, żeby wybrać poprawny numer telefonu. Najlepiej wejdź na stronę swojego banku.
  4. Pamiętaj, żeby nie instalować na polecenie „konsultanta” dodatkowych aplikacji na telefon, czy komputer.

Źródło: https://sekurak.pl/

Polub i udostępnij