Rzeszów

W Rzeszowie nie będzie w tym roku wypożyczalni rowerów! Dlaczego?

Epidemia koronawirusa powodem rezygnacji uruchomienia miejskiej wypożyczalni rowerów w Rzeszowie. Decyzję o tym rzecznik urzędu miasta tłumaczy „troską o podróżnych” oraz „niewielkim zainteresowaniem rowerami w ubiegłym roku”. 

Podejmując decyzję o nieuruchomianiu wypożyczalni rowerów, wzięliśmy także pod uwagę niewielkie zainteresowanie rowerami w ubiegłym roku.  Były one bowiem wypożyczone ok. 25 tys. razy, co jak na liczbę mieszkańców Rzeszowa nie stanowi zbyt wysokiego procentu.

– czytamy w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Kontrakt z firmą blinkee, która jest operatorem wypożyczalni, wygasł z końcem 2019 roku. – Było już nawet przygotowywane postępowanie przetargowe, ale w związku z sytuacją epidemiczną zawiesiliśmy je – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura rzecznika urzędu miasta Rzeszowa.

Miasto tłumaczy rezygnacje z przetargu głównie problemami z logistyka dezynfekcji pojazdów – rowery można zostawić w dowolnym miejscu, a po każdym wypożyczeniu trzeba przecież dezynfekować – dodaje A. Krzywonos. – Wynikiem tego jest potrzeba zaangażowania większej ilości osób do obsługi wypożyczalni, a co za tym idzie zwiększenia kosztów jej działania. Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia naszych Podróżnych i pozostawić rowery bez dezynfekcji – podkreśla.

W trosce o zdrowie Podróżnych miejska wypożyczalnia rowerów w Rzeszowie nie będzie w tym roku w ogóle uruchamiana

– czytamy w oświadczeniu.

 

Epidemia oficjalnie, nieoficjalnie chodzi o… pieniądze!

Według naszych szacunków w budżecie Rzeszowa to już ponad 80 mln zł – powiedział dziś wiceprezydent Sienko na konferencji Unii Metropolii Polskich, na temat braku wpływów z podatków. Rzeszów będzie teraz oszczędzać na inwestycjach, aby mieć pieniądze na bieżące wydatki związane z zapewnieniem higieny w szkołach i przedszkolach. – nie wiemy, czy rząd zwróci nam brakujące pieniądze – dodał Stanisław Sienko.

 

Polub i udostępnij