Rzeszów

Wybory prezydenckie 2020. Będzie głosowanie przez internet?

Czy po wielu latach dyskusji sytuacja epidemiczna zmusi państwo polskie do wprowadzenia głosowania przez internet?

Senat pracuje nad poprawkami do sejmowej ustawy zmieniającej ustawę o prawie wyborczym. Sejm uchwalił m.in. głosowanie droga pocztową. Z tym pomysłem nie zgadza się opozycja, twierdząc że masowe głosowanie listowne wpłynie na wzrost zachorowań na COVID-19.

Najbezpieczniejsze wybory w czasie epidemii to wybory przez internet, właśnie taką poprawkę przygotowuje Senat. Wprowadzamy tam poprawkę, która dopuści wybory internetowe i wybory korespondencyjne dla wykluczonych cyfrowo – powiedziała w niedzielę w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

 

Jest jeden warunek – państwo musi być poważne, bo dzisiaj państwo nie działa. Państwo musi wprowadzić stan klęski żywiołowej po to, żeby był czas na przygotowanie bezpiecznych i demokratycznych wyborów. Wybory w maju nie spełniają żadnych z tych przesłanek – stwierdziła parlamentarzystka.

Podkreśliła, że wybory powinno się przeprowadzić w czasie najdogodniejszym. – Prawdopodobnie to będzie czas końca wakacji – oceniła.

Senat ma czas na wprowadzenie poprawek do sejmowej ustawy do 7 maja br. Następnie Sejm większością zwykła 231 posłów może poprawki senatu przyjąć lub odrzucić. Jeśli poprawki senatu zostaną odrzucone, to do wyborów prezydenckich pójdziemy najpewniej 10 maja. 

Polub i udostępnij