Polityka

Chcą przenieść wybory prezydenckie. Zbierają podpisy pod petycją!


Na temat majowego terminu wyborów prezydenckich wypowiadają się eksperci (lekarze, prawnicy, konstytucjonaliści, samorządowcy), autorytety społeczne (np. RPO, były szef  PKW sędzia Wojciech Hermeliński) oraz politycy. W tej sprawie politycy wszystkich opcji, z wyjątkiem koalicji rządzącej, w pełni zgadzają się z ekspertami – a mianowicie, że data wyborów powinna zostać przesunięta.„Jednak jak dotąd nie udzielono publicznie głosu tym, którzy są tutaj najważniejsi – czyli nam, obywatelom, wyborcom.” – mówi nam Marcin Skubiszewski z Obserwatorium Wyborczego, autor petycji online o przesunięcie wyborów prezydenckich. W tym celu skierował do wielu środowisk społecznych, obywatelskich, prawniczych, dziennikarskich List Otwarty. -„Wybory są naszym, obywateli demokratycznym prawem” – mówi Skubiszewski. -„Udział w nich nie może narażać naszego zdrowia i życia. Kto planuje wybory w czasie pandemii, postępuje co najmniej nieodpowiedzialnie. A władza, która wbrew wszystkiemu do nich doprowadzi, będzie winna wszystkich dramatów i nieszczęść, które z tego wynikną” – czytamy w petycji.„W tej niezwykle ważnej sprawie my, obywatele już dobitnie wyraziliśmy swoją wolę. Petycję wzywającą do przesunięcia wyborów prezydenckich podpisało w ciągu zaledwie 10 dni ponad 100 tysięcy osób! I co kilka sekund składane są kolejne podpisy” – dodaje autor petycji.

Prawo uznaje, że 100 tysięcy podpisów, to liczba znacząca i reprezentatywna. Taka właśnie liczba podpisów jest wystarczająca, aby złożyć projekt obywatelski w Sejmie lub zarejestrować kandydata na prezydenta.

Link do petycji tutaj: ow.org.pl/petycja


W Liście Otwartym do mediów czytamy także: –„Wybory powinny zostać odłożone! Stanowczo sprzeciwiamy się temu, aby doraźne interesy polityczne zagrażały społeczeństwu, narażały nas na wiele zachorowań i, co gorsza, zgonów. Żądamy wyboru pomiędzy kandydatami, a nie wyboru między naszym życiem a przysługującym nam konstytucyjnym prawem do głosowania.”

[Aktualizacja 27 marca godz. 19.00]

Kolejną inicjatywą przeciwko organizacji wyborów jest anonimowa odezwa do zbiórki podpisów. Petycje znajdziemy po adresem sprzeciw.site

Anonimowi autorzy petycji piszą: “W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie własne, moich bliskich oraz wszystkich obywateli wyrażam swój sprzeciw wobec planom przeprowadzania wyborów prezydenckich w trakcie pandemii koronawirusa (covid-19). Wnioskuję o ich przełożenie na czas po zakończeniu pandemii. Rząd wybrany głosami obywateli nie może w czasie tak poważnego kryzysu ignorować głosu Polaków i narażać ich zdrowia oraz życia w imię doraźnych interesów politycznych!”

Petycja wraz z listą osób podpisanych, zostanie przesłana do kancelarii sejmu, prezesa rady ministrów oraz ministra zdrowia!

26 marca br. minął termin rejestracji kandydatów na Prezydenta RP. Do północy wpłynęło sześć kandydatur.
Polub i udostępnij