Czy Sejm zmieni konstytucję?! Andrzej Duda będzie prezydentem 7 lat?!
Dzisiejsza część 9. posiedzenia sejmu miała się rozpocząć o godz. 10.00. Rozpoczęcie zostało jednak przeniesione na godzinę 12.00. Prawdopodobnie nadal trwają dyskusje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy na temat pomysłów jak rozwiązać temat wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja br.? Czy Sejm zmieni konstytucję?! Andrzej Duda będzie prezydentem 7 lat?!
Jak dowiedział się portal onet.pl – obóz władzy może dziś zaproponować zmianę Konstytucji przedłużającą kadencję Andrzeja Dudy do siedmiu lat. Po tej kadencji, kończącej się w 2022 r., Duda nie mógłby się ubiegać o reelekcję. To sposób Zjednoczonej Prawicy na wyjście z impasu wokół wyborów prezydenckich.
Pomysł zmiany konstytucji miał narodzić się wśród polityków Porozumienia, partii której przewodzi pochodzący z Jasła Jarosław Gowin. Porozumienie ma w obozie Zjednoczonej Prawicy 18 szabel. Bez zgody partii Gowina koalicja rządząca nie będzie w stanie uchwalić zmian w kodeksie wyborczym forsowanych przez PiS. Zmiany te zakładają objęcie głosowaniem korespondencyjnym wszystkich – 30 mln – wyborców.
Media ogólnopolskie donosiły wczoraj, że Porozumienie nie zgodzi się na taką zmianę w kodeksie wyborczym. Wobec tego politycy PiS mieli najpierw straszyć gowinowców wyrzuceniem z koalicji, później mieli ich mamić radami nadzorczymi i innymi konfiturami, aby ci tylko przegłosowali zmiany.
Do zmiany konstytucji potrzeba 2/3 sejmu, czyli 307 głosów. Zjednoczona Pawica dysponuje obecnie 235 głosami. Żeby przeprowadzić te zmiany koalicja rządząca musiałby pozyskać głosy części posłów opozycji. Jeśli informacje onet.pl są prawdą w tym momencie może trwać sondowanie klubów, czy poprą zmianę w konstytucji zakładającą przedłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do 2022 roku!?
Jak zagłosuje sejm dowiemy się najpewniej dziś po 12.00 relacje można obejrzeć na stronie sejmowej, kliknij TU aby przejść
[Aktualizacja 13.55]
Do godziny 13.55 posłowie opozycji próbowali złożyć wnioski formalne o odroczenie obrad do poniedziałku. Warto posłuchać wypowiedz posłów: Śmiszka (Lewica), Brauna (Konfederacja) i Budki (Koalicja Obywatelska).
Sejm, głosami Posłów Zjednoczonej Prawicy (227 głosów) odrzucił wniosek formalny o odroczenie obrad do poniedziałku. Wygląda na to, że środowiska tworzące koalicje sejmową w jakiejś mierze dogadały się. Wobec tego nadal czekamy na rozwój wydarzeń.
Od godziny 13.55 Sejm pracuje nad punktem 4. porządku obrad tj.: Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. (druki nr 313 i 315). Możemy wysłuchać 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła poselskiego.
O 14.03 (wg zegara sejmowego) rozpoczęła się wypowiedz poseł Paulina Hennig-Kloska, która zwróciła uwagę, iż wczoraj UE zdecydowała, że wszystkie niewykorzystane środki pomocowe (ok. 50 MLD zł.) Polska może przeznaczyć na walkę z koronawirusem. Posłanka apelowała o pomoc dla przedsiębiorców.
Następnie głos zabrała Karolina Pawliczak, która podobnie jak inni posłowie zwracała rządzącym uwagę na postawę personelu medycznego, fundacji, całego społeczeństwa, które heroicznie, niemal bez udziału rządu walczy z epidemią. Wypowiedz posłanki można już znaleźć na Twitterze:
„Cały personel medyczny toczą w tej chwili heroiczną walkę z postępującą epidemią. Są zmęczeni, brakuje im podstawowych środków. Leczą na sprzęcie zakupionym przez @fundacjawosp, w maseczkach szytych przez obywateli. Gdzie jest rząd?!”
Obejrzyj wystąpienie @KarolinaPawli15 ? pic.twitter.com/cODcMf4IiS
— Lewica (@__Lewica) April 3, 2020
[Aktualizacja godz. 16.00]
Lider PSL na konferencji prasowej złożył propozycje skierowaną do Partii Porozumienie, która jest teraz języczkiem u wagi, aby razem z opozycją przegłosowali uchwałę zobowiązującą rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.
? Mamy rozwiązanie patowej sytuacji. #KoalicjaPolska składa w Sejmie uchwałę zobowiązującą rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Pierwszy raz od 5 lat jest szansa, że uchwała klubu opozycyjnego, dzięki stanowisku @Porozumienie_, zostanie przyjęta.
?Sejm
??♂️#Kosiniak2020 pic.twitter.com/0ndTOl8Uso— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 3, 2020
Sejm ma kolejną przerwę, tym razem do 17.30
[Aktualizacja 17.30]
Sejm wznowił obrady. Na sali plenarnej są obecni przedstawiciele rządu w tym premier Morawiecki i wicepremier Gowin. Na sali obecni są też przedstawiciele wszystkich klubów i kola poselskiego. Pozostali posłowie łączą się z sejmem zdalnie za pomocą przygotowanego systemu do głosowania. M.in. dlatego głosowanie trwa kilka minut, system informatyczny zlicza głosy. Mimo wprowadzenia systemu zdalnego nadal nie wszyscy posłowie głosują. Nawet te udogodnienia nie pomogły w 100% frekwencji. W głosowaniach nie bierze udział kilkunastu posłów. Marszałek Witek ekspresem prowadzi obrady.
[Aktualizacja 18.50]
Sejm nadal głosuje poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19, Marszałek Witek właśnie stwierdziła, iż nareszcie wszystkich 460 posłów wzięło udział w głosowaniach! Gratulujemy!
Godzina 19.06, głosami 454 posłów sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19.
Dwie osoby się wstrzymały (Gill-Piątek Hanna oraz Rutka Marek – obydwoje z Klubu Lewica), natomiast 4 osoby nie głosowały (Śniadek Janusz – PiS, Gajewska Aleksandra – KO, Lubczyk Radosław – PSL-Kukiz’15, Berkowicz Konrad – Konfederacja)
Marszałek Witek ogłosiła przerwę w obradach sejmu do poniedziałku 6 kwietnia do godziny 10 rano.