Polityka

Pilne! Rząd wprowadza rygor społeczny!

Rząd wprowadza rygor społeczny! Przed chwilą, na konferencji prasowej Premiera i Ministra Zdrowia, poinformowano, że wprowadza się zasadę dystansu społecznego.

Zasada ta będzie polegać  na zachowaniu odległości dwóch metrów, nawet wobec członka rodziny, z wyłączeniem opieki nad dzieckiem czy niepełnosprawnym. Wprowadza się się także zakaz samodzielnego poruszania się osób niepełnoletnich. Zakazuje się spacerów po parkach czy bulwarach. Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne czy zakłady fryzjerskie. Wprowadza się limit osób przebywających w sklepie. Wejdzie do niego w danej chwili tyle osób, ile jest kas mnożąc przez trzy, czyli jeżeli jest cztery kasy, wejdzie tylko dwanaście osób. Na pocztach na jedno okienko przypadać będzie tylko dwóch klientów. Na targowiskach wprowadza się także limit trzech osób na jeden stragan. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Przed wejściem do sklepów spożywczych trzeba będzie obowiązkowo zdezynfekować ręce i założyć jednorazowe rękawiczki. Zamknięte zostaną wszystkie hotele i miejsca noclegowe. Do dyspozycji społeczeństwa zakazuje się użytkowania rowerów z wypożyczalni miejskich.

Dla seniorów w sklepach spożywczych i w aptekach będą specjalne godziny na zakupy tylko dla tej grupy osób. Będą to godziny 10:00 – 12:00. Wtedy do sklepu czy apteki nikt nie będzie mógł wejść oprócz osób starszych.

W zakładach pracy wymagane będzie zachowanie odstępu 1,5 metra od siebie. Każdy powinien mieć dostęp do środków dezynfekcji.
Odwołane zostają wszystkie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, z wyjątkiem tych, ratujących życie.

Premier: „Chcemy niknąć sytuacji z innych krajów na zachodzie Europy. Za dużo jest kontaktów bezpośrednich, za dużo spacerów po parkach, sklepach, bulwarach” – mówił Premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy obronić Polskę, obronić polską gospodarkę. ZOSTAŃMY w domach” – dodawał.

Za złamanie powyższych, jak i wcześniejszych zasad rozporządzeń grożą kary grzywny do 30 tysięcy złotych lub kary pozbawienia wolności.

Polub i udostępnij