Polityka

Posłowie przygotowują się na obrady sejmu – rozmowa z Wiesławem Bużem

W czasie trwającej pandemii koronawirusa, politycy mają coraz to nowe pomysły na przeprowadzenie obrad sejmu. Samo posiedzenie będzie niezwykle ważne, bowiem dotyczyć będzie przyjęcia pakietów pomocowych dla przedsiębiorców i pracodawców. Rządowy projekt ustawy zakłada m.in. 212 miliardów złotych na rekompensatę składek ZUS, umorzenia podatków, postojowe dla pracowników.

Kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy Razem, oraz PSL-Koalicja Polska są zgodne. Podczas piątkowego posiedzenia posłowie będą głosować online. – To złamanie konstytucji i regulaminu izby – mówią politycy Platformy Obywatelskiej. Sceptyczni są również politycy Konfederacji.

-Według ustalonego przez prezydium sejmu klucza na sali plenarnej odbędzie się debata, wystąpienia klubowe zostaną wygłoszone przez przedstawicieli klubów. Pozostali posłowie na wydzielonych salach wezmą udział w głosowaniu. I po głosowaniu wracamy do domu i bierzemy udział w posiedzeniu zdalnie – mówi Wiesław Buż, poseł klubu Lewica Razem.

Jak będzie wyglądać jutrzejszy dzień w Sejmie z punktu widzenia posłów? O to zapytaliśmy właśnie Wiesława Buża.

„Debata i wystąpienia klubowe na sali sejmowej wygłoszone będą przez przedstawicieli klubów. Na samej sali sejmowej zaś będzie bardzo ograniczone przedstawicielstwo klubów według ustalonego przez Prezydium sejmu klucza.”

„Posłowie w wydzielonych salach wezmą udział w głosowaniu. Po głosowaniu wracamy do domu, gdzie weźmiemy dalszy udział w posiedzeniu, już zdalnie.” – uzupełnienia rzeszowski poseł.

„Mając na uwadze bezpieczeństwo nie tylko posłów, ale też pracowników, którzy nam pomagają w pracy i organizacji posiedzenia, żebyśmy nie stali się źródłem zakażenia, gdy po obradach rozjedziemy się do domu, zmieniamy zasady” – mówiła do kamer we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Ustalenia zaakceptowało pięć osób z Prezydium sejmu, szósta – wicemarszałek PO Małgorzata Kidawa-Błońska, wstrzymała się od głosu. Regulamin sejmu nie pozwala dziś na prowadzenie obrad online. Dlatego, jak wyjaśniła Witek, Prezydium przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu na czas trwania epidemii. Na wniosek klubu Lewicy dopisano w nim jeszcze trzy inne stany nadzwyczajne zapisane w Konstytucji: stan klęski żywiołowej, stan wojenny i wyjątkowy.

Jak informuje poseł Buż – „mają być zachowane wszelkie środki bezpieczeństwa i ostrożności: mierzenie temperatury, maski, rękawiczki, płyny do dezynfekcji.”

Portal Rzeszowski: Gdzie będą umiejscowione poszczególne kluby?

Wiesław Buż: „My jako klub jesteśmy w jednej dużej sali.”

PRz: Jak zagłosujecie jako Lewica?

WB: „Jesteśmy za tym, aby takie zmiany uchwalić. Jedziemy do sejmu, po to, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i podejmować zdalnie kolejne konieczne uchwały dla dalszego demokratycznego funkcjonowania RP.”

PRz: Czy będziecie namawiać przedstawicieli PO i Konfederacji do głosowania za zmianami proponowanymi przez PiS?

WB: „Tak dzisiaj ustaliliśmy na posiedzeniu Klubu, który odbyliśmy już trzeci raz on-line. Więc taki typ komunikacji został przez nas sprawdzony. Można dyskutować czy głosować oraz wyrażać publicznie swoje opinie…”

 

Polub i udostępnij